Odavno želim da isprobam neki BSD sistem i sada se ukazala prilika. Želeo sam OpenBSD ili DragonFly BSD ali je izbor ipak pao na FreeBSD. Isprobavao sam ga nekada davno, nije loše radio, pa hajde, za početak. Uz to, rekao bih da je on mainstream u BSD svetu, najviše foruma, dokumentacije i izvora po netu ako negde zapne, a zapeće sigurno.
Instaliram ga direktno na mašinu, bez virtuelnih mašina i sličnih gluposti. Nisam čitao kompletan handbook, probaću da se snađem a čitaću samo kada zapne negde. Moje iskustvo sa BSD-om je praktično nikakvo, u linuksu znam po nešto pa da vidimo kako će ići. Pošto koristim Slek koji (neopravdano) važi za hard core distribuciju najviše su me interesovale razlike u težini instalacije, podešavanja, zauzimanja sistemskih resursa te generalnog korisćenja na prosečnoj desktop mašini.
Pretpostavljam da će biti dosta mojih grešaka jer nisam profi u BSD svetu, naprotiv - arhi duduk ali boriću se kako znam i umem.
Haj`mo redom:
INSTALACIJA
Instalacija je prilično straight forward. Kao i kod Sleka, u pitanju je ncurses instaler ali je prilično logičan i jednostavan. Ko je instalirao Debian u tekstualnom modu ili Slek neće imati nikakav problem. Hardver uredno prepoznat, wifi takođe.
Iznenadilo me je da instalacija traje jako kratko. Mislim da sve komplet sa sve opcijama nije trajalo ni deset minuta. Sama instalacija ni pet minuta. Za pohvalu svakako. Nisam želeo da kompajliram sve iz source-a, radio sam klasičnu instalaciju. Nemam potrebe ni razloga da sve radim od nule.
POST INSTALL
E, sada dolazi prava zabava. FreeBSD ne dolazi sa grafičkim okruženjem niti je moguće (koliko sam uspeo da primetim) da se u toku same instalacije izabere, već se radi naknadno.
Prvi koraci (na kraju instalacije) su bili podešavanje root šifre, dodavanje korisnika, grupa, vremenske zone, servisa i ostalih trivijalnosti. Prilično navođeno, nema problema.
Instalacija paketa se može raditi na dva načina, ako ne računamo manuelno iz source-a. Prvi je preko pkg alata koji je prilično jednostavan. Pkg install ,pkg remove, pkg search, pkg upgrade… Naravno, ima gomilu drugih mogućnosti i svičeva ali nabrojao sam samo najsnovnije.
Drugi način je preko portova. Portovi su skup makefile-ova, opisa i pečeva koji se koriste pri kompajliranju i instalaciji paketa. Nešto veoma slično ili čak isto Slekovim SlackBuilds-ima. Potrebno je povući listu, raspakovati je i apdejtovati. Ja sam odabrao da to uradim alatom portsnap i nakon par jako jednostavnih komandi (portsnap fetch, portsnap extract, portsnap update) spreman sam da instaliram sve što mi treba.
Nisam mnogo tražio ali SlackBuilds imaju malo elegantnije alate za pretragu paketa kao što su sbopkg ili sbotools. Kod FreeBSD portova se pretraga vrši komandom whereis. Primer instalacije recimo webfonts paketa.
/usr/ports/X11-fonts/webfonts
Nakon toga kucamo:
cd /usr/ports/X11-fonts/webfonts
i kada uđemo u folder paketa koji želimo da instaliramo, kucamo make install ili još bolje make install clean.
Nije ništa teško ali mislim da bi trebao da postoji i neki malo elegantniji način pretrage i instalacije. Ograđujem se, možda i postoji ali ja za ovo kratko vreme druženja sa FreeBSD-om nisam uspeo da ga pronađem.
Kada smo apsolvirali kako se instaliraju paketi vreme je i da instaliramo neke od njih.
Obzirom na to da imamo bare bone sistem, krenućemo od Xorg-a preko okruženja i na kraju ćemo aplikacije.
Instalacija Xorg-a je prošla dobro, bez bilo kakvih problema. Ipak, primetio sam da je protok veoma spor. Download nije išao preko 80 kbps a prosek je bio oko 45 kbps što je nenormalno sporo. Ako se ovako nastavi trebaće mi jedno nedelju dana samo da poskidam sve što mi treba. Pretpostavio sam da je po default-u namešten oficijalni server koji je i u slučaju većine linuks distribucija jako spor. Dakle, to bi trebalo promeniti. Našao sam na netu spisak mirror-a i počeo da tražim konfiguracioni fajl pkg-a da to promenim. Tu je nastao prvi problem. Dokumentacija, iako odlična, nije baš rečita po pitanju promene mirror-a. Tražio sam po netu, raznim forumima i blogovima. Našao sam nekoliko različitih rešenja. Pominju se environment variables, editovanje konfiguracionih fajlova i mnoge druge stvari. Pokušao sam sa par rešenja, nije dalo rezultata, srećom bekapovao sam originalne fajlove. Na kraju, našao sam rešenje u vidu kreiranja konfguracionog fajla u kojem, između ostalog, treba da se unese mirror po želji. Sve je sada ok, konačno je i moj net postao malo brži ali daleko je od pune brzine. Prevelike su oscilacije pa tako jedan paket skida pri brzini od 900 mbps a onda se nakon par sekundi spusti na 10 mbps.
Krećem u instalaciju XFCE okruženja. Na moju veliku radost primećujem da je XFCE sasvim klot. Od aplikacija, tu je konzola, thunar, još po neka aplikacija i to je sve. Nema ništa, baš ništa. Pogledom na Settings vidim da fali još gomila stvari, kao što je recimo screensaver, touchpad settings, power management i mnoge druge. Volim klot sisteme koje ću da prilagođavam po želji ali nisam ovo očekivao baš u tolikoj meri a i odvikao sam se od toga. Slek nije baš toliko prazan iako važi za vanila distribuciju. Šta više, ne sećam se ni da je Arč bio baš u tom fazonu. Ovo je XFCE potpuno ogoljen. Do koske. Nema veze, snaći ću se nekako u hodu.
Krećem u instalaciju aplikacija. Ide sve kao podmazano što se tiče pkg-a. Instalacija preko portova je lagana ali mnogo smara. Ne mogu, kao u slučaju pkg-a, da nabrojim više aplikacija koje treba da se instaliraju u smislu, pkg install x y z… već moram svaku posebno. Prvo da je pronađem (folder) pa onda da uđem u njega i tek onda make install clean. Nije teško ali zaista smara. Deinstalacija je lakša jer se osim komande make uninstall može uninstalirati i preko pkg-a komandom pkg remove, iako je port u pitanju.
Skajp je prisutan u portovima ali iz nekog razloga nisam uspeo da ga instaliram, baš kao i converseen (program za resize slika). Da li port nije dobar ili nešto drugo fali - ne znam. Ne vidim u output-u ništa što fali. Iskreno, nisam se mnogo ni udubljivao jer te dve aplikacije koristim jako retko. Ono što mi prilično fali je Copy Agent tj. Copy.com. U pitanju je cloud servis, sličan Dropbox-u. Na tom cloud-u imam gomilu slika svoje ćerke kao i mnoge druge stvari. Navikao sam da mi to uvek bude dostupno. Na FreeBSD-u nažalost toga nema pa pretpostavljam da ću morati ili da prebacujem na Dropbox ili da sve to držim fizički na HDD-u. Ne znam da li je u planu da se ta aplikacija portuje na BSD ali bilo bi lepo jer je u pitanju poznat servis koji koristi mnogo ljudi. Probaću i preko wine-a ili neke druge emulacije. Možda uspe.
Dalje, kada sam instalirao sve što mi treba počinjem sa ulepšavanjem odvratnog default izgleda XFCE-a. Prilično banalna i nebitna stvar ali ispostavilo se da ne mogu da promenim pozadinu. Verovali ili ne… Kada kliknem na opciju da želim da “dovučem” slike iz nekog drugog foldera, on ih uredno prepozna ali ne mogu da ih označim. Ne mogu ništa sa njima. U očaju, pokušavam sa instalacijom thunarovog dodatka za postavljanje pozadina. Radi. Neverovatno ali radi. Zašto neće iz Settings-Desktop, niko živ ne zna. Čak ni Google. Pominje se neki XFCE4 bug nakon apdejta (?!) ali nigde nema objašnjenje osim prijave na glupavoj bug tracker listi. Navodno nema veze sa FreeBSD-om već sa XFCE. Koristio sam mnoge linuks distribcije, sva moguća izdanja XFCE-a ali ovo još nikada nisam video.
Već umoran, pokušavam da ugasim komp. Đavola. Ima samo opcija logout a sve ostale (restart, shutdown…) su “zatamnjene” i ne mogu ništa. Već sam bio umoran i mrzelo me da tražim po netu pa pokušavam sa tradicionalnim shutdown -h now i halt ali ne uspeva. Zatamni se ekran ali komp nije ugašen već kao da ide u suspend ili hibernate. Videćemo sutra. Možda da se ubacim u operators grupu. Možda…
ZAKLJUČAK
Ima tu još dosta stvari koje treba da podesim i naučim. Za prvi susret nije loše jer se BSD i linuks ipak dosta razlikuju. Nakon dva, tri sata igranja dobio sam potpuno upotrebljiv sistem, što nije loše za početak i bez pročitanog handbook-a.
Sistem kao sistem radi jako dobro i stabilno. Nisam primetio ni najmanji bug, nestabilnost, tromost. Naprotiv. Veoma je brz, responzivan i stabilan. Ako se po jutru dan poznaje, rekao bih da je veoma pouzdan. Baš kao i kod Sleka. Možda neke stvari fale ali ono što je tu radi savršeno, bez greške. Iako se ne oseća, zgrozio sam se kada sam video utrošak RAM memorije. XFCE okruženje, sa upaljenim terminalom i mousepad editorom je trošilo oko 2 GB memorije?! Pa to je ludilo. Još malo pa prelazimo na swap. Kao da lansiram spejs šatl. Tako pokazuju top i bsdinfo. Kasnije sam instalirao mate-system-monitor i pokazuje potrođnju oko 600 Mb?! Čemu verovati? Šta bi bilo kada bih upalio još par aplikacija što na linuksu redovno radim i isti taj XFCE jedva pređe 500 Mb. To je verovatno zbog gomile serverkih servisa koji se pale pri podizanju sistema. Moraću da se pozabavim sa tim pored svih ostalih gluposti. Rad procesora je ok i retko prelazi 1-2%. Eto, baš se potrefilo da su oba jezgra otišla na 6% kada sam pravio fotku.
Na kraju, nemam pravi odgovor kakav je FreeBSD za desktop upotrebu. Na prvi pogled se ni malo ne razlikuje od bilo koje linuks distribucije. Ispod haube razlike svakako postoje. Da je zanimljiv - zanimljiv je i nastaviću da se igram sa njim.
Da je user friendly - svakako nije. Instalacija je lagana ali post install iskustvo nije baš tako. Treba dosta toga pročitati, pogledati, proučiti… Jednostavno traži više truda i koncentracije. Dokumentacija je dobra ali je prilično obimna i treba dosta vremena da se sve to pročita. Rešenja na netu nema previše. Tačnije - ima ali su te teme i postovi prilično stari, iz 2009. ili 2010. godine. Ne znam koliko to važi za novija izdanja. Ekipa po forumima, koliko sam uspeo da primetim, nije baš gostoljubiva jer se dobar deo odgovora svodi na RTFM. Ok, stoji, ali nema baš svako vremena da provede sate i dane čitajući i učeći handbook. Čak i kada pročitaš, ima delova koji nisu baš najjasniji, naročito ljudima koji se prvi put susreću sa FreeBSD-om.
Poređenje sa Slekom? Pa… Iako ova dva sistema ne mogu da se porede, pokušaću.
Za kraj, evo jednog lepog screenshot-a.
View attachment 1966
Živeli.
Instaliram ga direktno na mašinu, bez virtuelnih mašina i sličnih gluposti. Nisam čitao kompletan handbook, probaću da se snađem a čitaću samo kada zapne negde. Moje iskustvo sa BSD-om je praktično nikakvo, u linuksu znam po nešto pa da vidimo kako će ići. Pošto koristim Slek koji (neopravdano) važi za hard core distribuciju najviše su me interesovale razlike u težini instalacije, podešavanja, zauzimanja sistemskih resursa te generalnog korisćenja na prosečnoj desktop mašini.
Pretpostavljam da će biti dosta mojih grešaka jer nisam profi u BSD svetu, naprotiv - arhi duduk ali boriću se kako znam i umem.
Haj`mo redom:
INSTALACIJA
Instalacija je prilično straight forward. Kao i kod Sleka, u pitanju je ncurses instaler ali je prilično logičan i jednostavan. Ko je instalirao Debian u tekstualnom modu ili Slek neće imati nikakav problem. Hardver uredno prepoznat, wifi takođe.
Iznenadilo me je da instalacija traje jako kratko. Mislim da sve komplet sa sve opcijama nije trajalo ni deset minuta. Sama instalacija ni pet minuta. Za pohvalu svakako. Nisam želeo da kompajliram sve iz source-a, radio sam klasičnu instalaciju. Nemam potrebe ni razloga da sve radim od nule.
POST INSTALL
E, sada dolazi prava zabava. FreeBSD ne dolazi sa grafičkim okruženjem niti je moguće (koliko sam uspeo da primetim) da se u toku same instalacije izabere, već se radi naknadno.
Prvi koraci (na kraju instalacije) su bili podešavanje root šifre, dodavanje korisnika, grupa, vremenske zone, servisa i ostalih trivijalnosti. Prilično navođeno, nema problema.
Instalacija paketa se može raditi na dva načina, ako ne računamo manuelno iz source-a. Prvi je preko pkg alata koji je prilično jednostavan. Pkg install ,pkg remove, pkg search, pkg upgrade… Naravno, ima gomilu drugih mogućnosti i svičeva ali nabrojao sam samo najsnovnije.
Drugi način je preko portova. Portovi su skup makefile-ova, opisa i pečeva koji se koriste pri kompajliranju i instalaciji paketa. Nešto veoma slično ili čak isto Slekovim SlackBuilds-ima. Potrebno je povući listu, raspakovati je i apdejtovati. Ja sam odabrao da to uradim alatom portsnap i nakon par jako jednostavnih komandi (portsnap fetch, portsnap extract, portsnap update) spreman sam da instaliram sve što mi treba.
Nisam mnogo tražio ali SlackBuilds imaju malo elegantnije alate za pretragu paketa kao što su sbopkg ili sbotools. Kod FreeBSD portova se pretraga vrši komandom whereis. Primer instalacije recimo webfonts paketa.
whereis webfonts
Dobijemo output:/usr/ports/X11-fonts/webfonts
Nakon toga kucamo:
cd /usr/ports/X11-fonts/webfonts
i kada uđemo u folder paketa koji želimo da instaliramo, kucamo make install ili još bolje make install clean.
Nije ništa teško ali mislim da bi trebao da postoji i neki malo elegantniji način pretrage i instalacije. Ograđujem se, možda i postoji ali ja za ovo kratko vreme druženja sa FreeBSD-om nisam uspeo da ga pronađem.
Kada smo apsolvirali kako se instaliraju paketi vreme je i da instaliramo neke od njih.
Obzirom na to da imamo bare bone sistem, krenućemo od Xorg-a preko okruženja i na kraju ćemo aplikacije.
Instalacija Xorg-a je prošla dobro, bez bilo kakvih problema. Ipak, primetio sam da je protok veoma spor. Download nije išao preko 80 kbps a prosek je bio oko 45 kbps što je nenormalno sporo. Ako se ovako nastavi trebaće mi jedno nedelju dana samo da poskidam sve što mi treba. Pretpostavio sam da je po default-u namešten oficijalni server koji je i u slučaju većine linuks distribucija jako spor. Dakle, to bi trebalo promeniti. Našao sam na netu spisak mirror-a i počeo da tražim konfiguracioni fajl pkg-a da to promenim. Tu je nastao prvi problem. Dokumentacija, iako odlična, nije baš rečita po pitanju promene mirror-a. Tražio sam po netu, raznim forumima i blogovima. Našao sam nekoliko različitih rešenja. Pominju se environment variables, editovanje konfiguracionih fajlova i mnoge druge stvari. Pokušao sam sa par rešenja, nije dalo rezultata, srećom bekapovao sam originalne fajlove. Na kraju, našao sam rešenje u vidu kreiranja konfguracionog fajla u kojem, između ostalog, treba da se unese mirror po želji. Sve je sada ok, konačno je i moj net postao malo brži ali daleko je od pune brzine. Prevelike su oscilacije pa tako jedan paket skida pri brzini od 900 mbps a onda se nakon par sekundi spusti na 10 mbps.
Krećem u instalaciju XFCE okruženja. Na moju veliku radost primećujem da je XFCE sasvim klot. Od aplikacija, tu je konzola, thunar, još po neka aplikacija i to je sve. Nema ništa, baš ništa. Pogledom na Settings vidim da fali još gomila stvari, kao što je recimo screensaver, touchpad settings, power management i mnoge druge. Volim klot sisteme koje ću da prilagođavam po želji ali nisam ovo očekivao baš u tolikoj meri a i odvikao sam se od toga. Slek nije baš toliko prazan iako važi za vanila distribuciju. Šta više, ne sećam se ni da je Arč bio baš u tom fazonu. Ovo je XFCE potpuno ogoljen. Do koske. Nema veze, snaći ću se nekako u hodu.
Krećem u instalaciju aplikacija. Ide sve kao podmazano što se tiče pkg-a. Instalacija preko portova je lagana ali mnogo smara. Ne mogu, kao u slučaju pkg-a, da nabrojim više aplikacija koje treba da se instaliraju u smislu, pkg install x y z… već moram svaku posebno. Prvo da je pronađem (folder) pa onda da uđem u njega i tek onda make install clean. Nije teško ali zaista smara. Deinstalacija je lakša jer se osim komande make uninstall može uninstalirati i preko pkg-a komandom pkg remove, iako je port u pitanju.
Skajp je prisutan u portovima ali iz nekog razloga nisam uspeo da ga instaliram, baš kao i converseen (program za resize slika). Da li port nije dobar ili nešto drugo fali - ne znam. Ne vidim u output-u ništa što fali. Iskreno, nisam se mnogo ni udubljivao jer te dve aplikacije koristim jako retko. Ono što mi prilično fali je Copy Agent tj. Copy.com. U pitanju je cloud servis, sličan Dropbox-u. Na tom cloud-u imam gomilu slika svoje ćerke kao i mnoge druge stvari. Navikao sam da mi to uvek bude dostupno. Na FreeBSD-u nažalost toga nema pa pretpostavljam da ću morati ili da prebacujem na Dropbox ili da sve to držim fizički na HDD-u. Ne znam da li je u planu da se ta aplikacija portuje na BSD ali bilo bi lepo jer je u pitanju poznat servis koji koristi mnogo ljudi. Probaću i preko wine-a ili neke druge emulacije. Možda uspe.
Dalje, kada sam instalirao sve što mi treba počinjem sa ulepšavanjem odvratnog default izgleda XFCE-a. Prilično banalna i nebitna stvar ali ispostavilo se da ne mogu da promenim pozadinu. Verovali ili ne… Kada kliknem na opciju da želim da “dovučem” slike iz nekog drugog foldera, on ih uredno prepozna ali ne mogu da ih označim. Ne mogu ništa sa njima. U očaju, pokušavam sa instalacijom thunarovog dodatka za postavljanje pozadina. Radi. Neverovatno ali radi. Zašto neće iz Settings-Desktop, niko živ ne zna. Čak ni Google. Pominje se neki XFCE4 bug nakon apdejta (?!) ali nigde nema objašnjenje osim prijave na glupavoj bug tracker listi. Navodno nema veze sa FreeBSD-om već sa XFCE. Koristio sam mnoge linuks distribcije, sva moguća izdanja XFCE-a ali ovo još nikada nisam video.
Već umoran, pokušavam da ugasim komp. Đavola. Ima samo opcija logout a sve ostale (restart, shutdown…) su “zatamnjene” i ne mogu ništa. Već sam bio umoran i mrzelo me da tražim po netu pa pokušavam sa tradicionalnim shutdown -h now i halt ali ne uspeva. Zatamni se ekran ali komp nije ugašen već kao da ide u suspend ili hibernate. Videćemo sutra. Možda da se ubacim u operators grupu. Možda…
ZAKLJUČAK
Ima tu još dosta stvari koje treba da podesim i naučim. Za prvi susret nije loše jer se BSD i linuks ipak dosta razlikuju. Nakon dva, tri sata igranja dobio sam potpuno upotrebljiv sistem, što nije loše za početak i bez pročitanog handbook-a.
Sistem kao sistem radi jako dobro i stabilno. Nisam primetio ni najmanji bug, nestabilnost, tromost. Naprotiv. Veoma je brz, responzivan i stabilan. Ako se po jutru dan poznaje, rekao bih da je veoma pouzdan. Baš kao i kod Sleka. Možda neke stvari fale ali ono što je tu radi savršeno, bez greške. Iako se ne oseća, zgrozio sam se kada sam video utrošak RAM memorije. XFCE okruženje, sa upaljenim terminalom i mousepad editorom je trošilo oko 2 GB memorije?! Pa to je ludilo. Još malo pa prelazimo na swap. Kao da lansiram spejs šatl. Tako pokazuju top i bsdinfo. Kasnije sam instalirao mate-system-monitor i pokazuje potrođnju oko 600 Mb?! Čemu verovati? Šta bi bilo kada bih upalio još par aplikacija što na linuksu redovno radim i isti taj XFCE jedva pređe 500 Mb. To je verovatno zbog gomile serverkih servisa koji se pale pri podizanju sistema. Moraću da se pozabavim sa tim pored svih ostalih gluposti. Rad procesora je ok i retko prelazi 1-2%. Eto, baš se potrefilo da su oba jezgra otišla na 6% kada sam pravio fotku.
Na kraju, nemam pravi odgovor kakav je FreeBSD za desktop upotrebu. Na prvi pogled se ni malo ne razlikuje od bilo koje linuks distribucije. Ispod haube razlike svakako postoje. Da je zanimljiv - zanimljiv je i nastaviću da se igram sa njim.
Da je user friendly - svakako nije. Instalacija je lagana ali post install iskustvo nije baš tako. Treba dosta toga pročitati, pogledati, proučiti… Jednostavno traži više truda i koncentracije. Dokumentacija je dobra ali je prilično obimna i treba dosta vremena da se sve to pročita. Rešenja na netu nema previše. Tačnije - ima ali su te teme i postovi prilično stari, iz 2009. ili 2010. godine. Ne znam koliko to važi za novija izdanja. Ekipa po forumima, koliko sam uspeo da primetim, nije baš gostoljubiva jer se dobar deo odgovora svodi na RTFM. Ok, stoji, ali nema baš svako vremena da provede sate i dane čitajući i učeći handbook. Čak i kada pročitaš, ima delova koji nisu baš najjasniji, naročito ljudima koji se prvi put susreću sa FreeBSD-om.
Poređenje sa Slekom? Pa… Iako ova dva sistema ne mogu da se porede, pokušaću.
- Instalacija je brža kod FreeBSD-a definitivno.
- Trošenje sistemskih resursa je mnogostruko na strani Sleka.
- Post install je lakši i intuitivniji (bar meni) kod Sleka. FreeBSD se drugačije kopča što je i logično, ipak je BSD u pitanju a ne linuks.
- Instalacija paketa je ista ako računamo slackpkg i pkg. Slek ima elegantniji način instalacije SlackBuilds-a, odnosno portova (dođe mu na isto).
- Broj paketa u repoima (ne računajući Slackbuilds i portove) je na strani FreeBSD-a. Koliko sam video po netu, u repoima ima oko 24.000 paketa što je prilično veliki broj. Slek nije baš prebogat paktima u oficijelnom repou.
- Prepoznavanje hardvera je isto s tim što na FreeBSD nisam još uvek pokušao da instaliram svoj HP štampač. Na Sleku radi sasvim dobro.
- Što se tiče stabilnosti u radu rekao bih da su isti, tj. rock solid.
Za kraj, evo jednog lepog screenshot-a.
View attachment 1966
Živeli.
Last edited: