Ubuntu novosti

Bojan970

Well-known member
Joined
Jan 12, 2021
Messages
612
Reaction score
343
Мултимедијални Линух 4М Линух

Објављен је 4МЛинух и ТхеССС 42.0.

Ажуриране дистрибуције 4МЛинух и ТхеССС првенствено ажурирају постојеће софтверске пакете.
4МЛинух мења медиа плејер и додаје Крита паинт програм у низу програма.
Поред Крите, игра Хек-а-Хоп сада се може инсталирати и као проширење тзв. КСММС се користи као стандардни медиа плејер у 4МЛинук 42.0, за који се бројни скинови могу преузети једним кликом миша.

По први пут у обим испоруке су и мултимедијалне апликације АлсаПлајер, Бака МПлајер, ГНОМЕ МПлајер, ГНОМЕ МПВ и мп3бластер. ЛибреОффице 7.5.2 и ГНОМЕ Оффице помажу у канцеларијском раду.
Последњи пакет укључује 4МЛинух произвођаче АбиВорд 3.0.5, ГИМП 2.10.34 и Гнумериц 1.12.55. Фирефок 111.0 или Цхромиум 106.0.5249.91 иду на Интернет, Тхундербирд 102.8.0 брине о е-маиловима.
Ако желите да подесите ЛАМПП сервер, добијате Апацхе 2.4.56 и МариаДБ 10.6.12. ПХП је доступан у верзијама 5.6.40, 7.4.33 и 8.1.17. 4МЛинух је једна од ретких дистрибуција која још увек нуди Питхон у застарелој верзији 2.7.18.
У исто време, актуелни Питхон 3.10.8 чека да се користи. Серверска дистрибуција ТхеССС 42.0, која је изведена из 4МЛинух-а, такође долази са овим ЛАМПП компонентама.
Линух кернел 6.1.10 ради у позадини на свим системима.
Системски захтеви су јако мали па је погодан за старије машине.
 

Attachments

  • FtYXynzXwAEyqhu.jpeg
    FtYXynzXwAEyqhu.jpeg
    66.2 KB · Views: 12

Jocix

Well-known member
Joined
May 2, 2018
Messages
787
Reaction score
309
@Bojan970 Да, 4MLinux 🐧 је супер лагана дистрибуција, ради (проверено) лепо на јако старим лаптоповима. 😊

П.С. Пријатељски савет, без љутње молим. Боље је писати имена Линукс дистрибуција и апликација на Енглеском језику, јер исте преведене на Српски језик и ћирилично писмо изгледају поприлично смешно. 😜😄
 

Bojan970

Well-known member
Joined
Jan 12, 2021
Messages
612
Reaction score
343
@Bojan970 Да, 4MLinux 🐧 је супер лагана дистрибуција, ради (проверено) лепо на јако старим лаптоповима. 😊

П.С. Пријатељски савет, без љутње молим. Боље је писати имена Линукс дистрибуција и апликација на Енглеском језику, јер исте преведене на Српски језик и ћирилично писмо изгледају поприлично смешно. 😜😄
Пријатељски савет увек прихватам нема проблема друже Jocix.
Služimo FOSS-u...
No pasaran mislim na ono s.... iz Rejdmonda i druga eugenicara iz garaze ;)
;);)
 

Bojan970

Well-known member
Joined
Jan 12, 2021
Messages
612
Reaction score
343
Vanila OS - Kratki osvrt na sam operativni sistem i neke posebne karakteristike samog opertivnog sistema.

Inovativna Linux distribucija vanilla OS Vanilla iznenadio je svojim novostima poput neprobojnog sistema datoteka samog opertivnog sistema i svestranog upravljača paketima. U isto vreme, ostaje prilagođen samim početnicima i naprednijim korisnicima.

Ubuntu podstruktura s Gnome radnom površinom na prvu loptu ne zvuči uzbudljivo, no osim toga, Linux distribucija Vanilla OS korača nepoznatim stazama i uvodi novine.

Važne komponente kao što su univerzalni upravljač paketa, nepromenjive sistemske particije i transakcijska ažuriranja postoje u svetu Linuxa već neko vreme, ali Vanilla OS ih spaja u celokupan paket koji ne zahteva mnogo održavanja i prilagođen je početnicima.

Uzimamo prvu stabilnu verziju Vanilla OS-a kao priliku da pobliže pogledamo inovativnu distribuciju ovog operativnog sistema.

Vanilla OS dolazi s vlastitim instalacijskim programom koji se uglavnom koristi za spremanje sistemskih datoteka na disk. Prilikom same instalacije može se poropustiti opcija instaliranja vanilla OS-a uz druge operativne sisteme.

Čarobnjak za particioniranje nudi samo korištenje celog tvrdog diska ili SSD-a. Programeri to žele da osavremene. Sistem je zapravo postavljen nakon ponovnog pokretanja odnosno restarta. Tokom toga, pomoćnik vas pita koje aplikacije želite dodati.

Za grafičke aplikacije, vanilla ne koristi Ubuntu repozitorije, već ih instalira u Flatpak format foldera direktno iz Flathub repozitorija. Programeri su privremeno deaktivirali Canonicalov Snap, AppImages su drugi izbor nakon Flatpaksa. Flatpak aplikacije rade u sandboxu i koriste više prostora za skladištenje, ali imaju prednost što su sve zavisnsti uključene u dati folder.

Uz Flatseal, koji instalira Vanilla OS na zahtev, možete podesiti prava Flatpak aplikacija koje koristite. Tokom početnog postavljanja, Vanilla OS također nudi instalaciju Timeshifta, koji radi slično Vraćanju sistema na Windowsu ili Time Machineu na macOS-u.

Kao i kod Ubuntua, možete potvrditi okvir za instaliranje korisničkih upravljačkih programa i audio i video kodeka.

Ljubitelji Gnomea trebali bi biti sretni što vanilla OS, za razliku od Ubuntua, isporučuje Gnome desktop nepromijenjen u izvornom obliku.

Nesalomivi Linux Programeri nazivaju (Btrfs) sistem datoteka sistem same particije vanilla OS-a "immutable", što znači nepromenjenu korensku particiju koja je samo čitljiva, ali ne i pisana. Ovo bi trebalo učiniti instalaciju stabilnijom i ponovljivom.Imonom na bilo kakva napade sa strane poput zlonamernih programa.

Kako bi korisnici i dalje mogli raditi sa sistemom i samih aplikacija , postoje dva odstupanja od pravila, naime u obliku dopuštenja pisanja za direktorije /home i /etc. Vanilla OS nadovezuje se na Fedora Silverblue i openSUSE MicroOS, koji već neko vreme isporučuju nepromjenjive sistemske particije.

Formati foldera poput Flatpaka prvi su izbor u vanilla OS-u. Ako željena aplikacija nije dostupna kao direktni paket ili ako su potrebni alati naredbenog retka, apx upravljač paketa dolazi na svoje. Dokazuje se kao pravi svestrani upravljač i odlično igra svoju ulogu a time dobija softver iz repozitorija Ubuntu, Fedora i Arch.

Međutim, apx ne koristi direktno korenski sistem datoteka.Jer sam sistem instalira programe u foldere upravljanog operativnog sistema. Apx deluje kao omotač za druge upravljače paketa kao što su apt, dnf ili pacman.

Na primer apx install htop postavlja htop iz jammy/glavnog repozitorija u Ubuntu kontejner - folder.

S znakom --zypper, apx instalira paket u openSUSE tumbleweed kontejner – folder , s --dnf za Fedoru.




Projekt Distrobox daje podstrukturu za to. Za aplikacije koje korisnici instaliraju putem apx-a, Vanilla OS stvara .desktop datoteku u c/.local/share/applications i integrira je u Gnomeov pregled aplikacija.

Sistem također pruža informacije o tome u kojem se upravljanom spremniku – folderu aplikacija nalazi.

Na primjer, uređivač teksta gedit u Fedora spremniku naziva se "gedit (na apx_managed_dnf)" u pregledu aplikacije.

Vanilla Control Center stvara pregled dostupnih i već inicijalnih spremnika - foldera. Takođe, navodi aplikacije instalirane s apx. , Vanilla Control Center stvara pregled dostupnih i već inicijaliziranih spremnika – foldera . Također, navodi aplikacije instalirane s apx.

Načelo spremnika – foldera otvara veliku različitost samih paketa - softvera.
 

Attachments

  • 47fe2e80b2cae26a839fd819e278d2d19ce7df52_2_690x388.png
    47fe2e80b2cae26a839fd819e278d2d19ce7df52_2_690x388.png
    18.9 KB · Views: 9

Bojan970

Well-known member
Joined
Jan 12, 2021
Messages
612
Reaction score
343
Neki programi i aplikacije na Linuxu koji bi trebali imati na svom operativnom sistemu otvorenog koda koje su pokazale svrsishodnost kako kod početnika tako i kod naprednijih korisnika samog Linux - operativnog sistema a tu pre svega mislim na popularne distribucije koje se najviše koriste-
Elem navešču neke od njih:

Encrypt HDD - jako korisna aplikacija koja daje zaštitu našim podacima i samom pristupu njima.
Bleach Bit - sređivanje sistema datoteka brisanje nepotrebnih fajlova i nakupljenog smeča i nepotrebnog keša - budite oprezni ako niste sigurni u radu sa njom.
Libre Wolf - Fork Mozile Firefoks jako brz i stabilan pa ga vredi isprobati.
Ecosia kao serch engine za povečanu privatnost samog broswera koji koristite.
Portmaster - odlična aplikacija za blokiranje svga što vas nervira sa ovim alatom to ide daleko lakše.
OBS - sada kao neizostavna aplikacija svakog korisnika linuxa.
Premda je Linux dosta otporan na viruse i bakterije nije zgoreg imati na svom računaru Claim TK - Virus Scanner.
Najzad idete nekuda a želite imati operativni sistem posebnog dizajna i kova odličan izbor za to je Tails - OS isti postavite na usb i nakrivite kapu.
Jedna napomena isti skidajte sa javnih mreža nikako sa vašeg kučnog računara ili rutera jer vam se odmah nakače ljudi iz NSA nije zafrkancija - provereno iz prakse.
 

Bojan970

Well-known member
Joined
Jan 12, 2021
Messages
612
Reaction score
343
Neke jako interesantne komande u Linuxu ne mogu da škode a mnogo daju pa idemo redom.

lsof command in Linux.


Linux/Unix consider everything as file and maintains folder. So “Files or a File ” is very important in Linux/Unix. While working in Linux/Unix system there might be several file and folder which are being used, some of them would be visible and some not.
lsof command stands for List Of Open File. This command provides a list of files that are opened. Basically, it gives the information to find out the files which are opened by which process. With one go it lists out all open files in output console. It cannot only list common regular files but it can list a directory, a block special file, a shared library, a character special file, a regular pipe, a named pipe, an internet socket, a UNIX domain socket, and many others. it can be combined with grep command can be used to do advanced searching and listing.


hdparm command in Linux.


hdparm“(i.e, hard disk parameter) is one of the command line programs for Linux which is used to handle disk devices and hard disks. With the help of this command, you can get statistics about the hard disk, alter writing intervals, acoustic management, and DMA settings. It can also set parameters related to drive caches, sleep mode, power management, acoustic management, and DMA settings.

Options:



  • -a : It is used to Get/set enumeration of a section of file system read-ahead which is implemented to enhance the accomplishment of the uninterrupted reads of the files that are enormous in size.
  • -A : It Disables/enable the IDE drive’s read-look-ahead property that is generally functioning by default.
  • -b : It is used to Get/set bus state where, (0 == Off, 1 == On, 2 == tristate).
  • -B : It is used to Set Advanced Power Management (APM) characteristics, but only if the drive can bear it. If its value is low then the APM is violent and if the value is high then it gives finer accomplishment. To disable the APM you need to set the value to 255.
  • -c : It Query/enable (E)IDE 32-bit I/O support. Here, 32-bit alludes to the transmission of inputs over PCI or VLB bus.
  • -C : It is used to inspect the ongoing IDE power mode position. The flags -S, -Y, -y, and -Z are used to control IDE power techniques in a skillful manner.
  • -d : It disables or enables the flag used by “DMA” drive. It operates through the incorporation of drives and PCI.
  • -D : It enables or disables the on-drive defect managing property.
  • -E : It Sets SD/DVD drive speed. In order to make it work you need to assign a speed number succeeding the option. Generally, the number used is two or four.
  • -f : This is used to synchronize and cleanse the buffer cache for the device on its outlet. This performance can be executed as a segment of the -t and -T timings.
  • -g : This is used to unveil the configuration of the drive, the expanse of the drive, and the starting offset of the device from the starting point of the drive.
  • -h : It display the help message and exit.
  • -i : This unveils the recognition data which was acquired from the drive at the boot time.
  • -I : This seeks the recognition data straight from the drive and it shows more features than the -i flag.
  • -k : This helps to get/set the keep_settings_over_reset flag for the drive.
  • -K : This Sets the drive’s keep_features_over_reset flag. This feature is not provided by all the drives.
  • -m : It is used to get/set sector count for multiple sectors I/O on the drive. To disable this feature you need to set the value to zero.
  • -M : This helps to Get/set Automatic Acoustic Management (AAM) setting. This feature is experimental and it is not efficiently tested so, one must use it at their own risk.
  • -n : It is used to get/set “ignore write errors” flag. One should not play with this feature without decoding the source code of the driver first.
  • -r : It is used to get/set the read-only flag for the device. When this option is set then the write operations are not sanctioned on the device.
  • -S : It Set the standby timeout for the drive. When the value is set to zero then it is off.
  • -T : It executes the timing of cache reads for standard and differentiating purposes. It unveils the speed of reading straight from the buffer of the Linux cache in absence of the access to the disk, you need to perform this operation two to three times for better results.
  • -t : This has the same purpose as -T flag except for that it unveils the speed of reading through the buffer cache to the disk in the absence of any prior caching of the inputs. If the -T flag is also defined here then the rectification done on the aftermath of -T will be encompassed into the consequence appeared at the time of -t operation.
  • -u : It is used to get/set the interrupt-unmask flag for the drive when the value is set to one then the driver could unmask other interventions which occur in the processing of disk interrupts. This property can cause enormous file system corruption so, use at your own risk.
  • -v : This unveils all the settings, except -i.
  • -w : It helps in the device reset.
  • -W : It Disables/enable the IDE drive’s write-caching characteristics.
  • -y : It forces an IDE drive to immediately enter the low power consumption standby mode, usually causing it to spin down. The current power mode status can be checked using the -C flag.
  • -Y : This pressurizes an IDE to interrupt into the low power consumption sleep mode, in order to shut down it completely, here the current power mode status can be detected with the help of -C flag.
  • -z : This forces kernel re-read of the partition table for the designated device.
  • -Z : This disables the automatic power-saving function.
Examples:

  • Command to display information of the hard drive: It is one of the most significant features as it unveils details of the hard disk drive, you need to use -I option and hard disk drive here.$ hdparm -I /dev/sda
 

Bojan970

Well-known member
Joined
Jan 12, 2021
Messages
612
Reaction score
343
Odličan program jeste malen ali ima dosta toga.

Powertop tool.

powertop - a power consumption and power management diagnosis tool.

powertop is a program that helps to diagnose various issues with power consumption and
power management. It also has an interactive mode allowing one to experiment with various
power management settings. When invoking powertop without arguments powertop starts in
interactive mode.

--auto-tune
Set all tunable options to their good setting without interaction.

-c, --calibrate
Runs powertop in calibration mode. When running on battery, powertop can track
power consumption as well as system activity. When there are enough measurements,
powertop can start to report power estimates. One can get more accurate estimates
by using this option to enable a calibration cycle. This will cycle through
various display levels and USB device activities and workloads.

C, --csv[=filename]
Generate a CSV report. If a filename is not specified then the default name
powertop.csv is used. The CSV report can be used for reporting and data analysis.

--debug
Run in debug mode.

--extech=devnode
Use the Extech Power Analyzer for measurements. This allows one to specify the
serial device node of the serial to USB adaptor connecting to the Extech Power
Analyzer, for example /dev/ttyUSB0.

-r, --html[=filename]
Generate an HTML report. If a filename is not specified then the default name
powertop.html is used. The HTML report can be sent to others to help diagnose
power issues.

-i, --iteration[=iterations]
Number of times to run each test.

q, --quiet
Suppress stderr output.

t, --time[=seconds]
Generate a report for a specified number of seconds.

w, --workload[=workload]
Execute workload file as a part of calibration before making a report.

V, --version
Print version information and exit.

h, --help
Show the help message and exit.


COMMANDS

In interactive mode, the following key bindings are available:

Tab Show next tab

BackTab Show previous tab
Right Arrow Scroll to the right
Left Arrow Scroll to the left
Up Arrow, PageUp Scroll up or select previous item
Down Arrow, PageDown Scroll down or select next item
Space, Return Activate current item
s Set refresh timeout
r Refresh window
q, Ctrl-C, Escape Exit powertop


BUGS

Send bug reports to ⟨[email protected]


SEE ALSO

The program is more fully described at ⟨https://01.org/powertop⟩


 

Attachments

  • Firefox_Screenshot_2023-04-20T17-16-37.985Z.png
    Firefox_Screenshot_2023-04-20T17-16-37.985Z.png
    100.5 KB · Views: 5

Bojan970

Well-known member
Joined
Jan 12, 2021
Messages
612
Reaction score
343
Runtu je derivat Ubuntu Linuxa sa LTS podrškom.

Runtu is a free and open-source operating system based on Ubuntu. It is designed for use in China and it provides a simplified Chinese desktop experience. Runtu includes a variety of software and tools, such as the Unity desktop environment, the Firefox web browser, and the LibreOffice office suite. It also includes a custom package management system and a set of tools for system maintenance and configuration.

Runtu is developed by the Chinese team and its main goal is to provide a user-friendly distribution that is easy to use, even for non-technical users, and it is tailored to the needs of the Chinese market. It also includes a number of additional software and tools that are popular in China, such as the WPS Office suite and the QQ instant messaging client.

It’s worth noting that Runtu is not an officially supported Ubuntu derivative and it’s not endorsed or supported by Canoncial Ubuntu Team.

  • OS Type: Linux
  • Based on: Debian, Ubuntu
  • Origin: Russia
  • Architecture: x86_64
  • Desktop: Openbox, Xfce
  • Category: Desktop, Live Medium, Netbooks
  • Status: Active

System Requirements​

Desktop Edition​



CPU:
1.4 GHz dual core (64 bit)


Installation Medium:
CD/DVD or USB


Internet Connection:
Useful, not required


RAM:
2 GiB


Screen Resolution:
VGA 800 x 600


Storage:
10 GB

 

Attachments

  • 2.png
    2.png
    120.4 KB · Views: 5
  • 1.png
    1.png
    353.3 KB · Views: 5
  • 3.png
    3.png
    697.3 KB · Views: 7

sova

Member
Joined
Aug 10, 2021
Messages
54
Reaction score
71
Где нађе овај опис за Runtu а помињу Кинезе? Ruski ubUNTU.
За Runtu LITE захтеви су мањи:

RAM - 1024Mb
CPU - x64
HDD - 8Gb
 

Bojan970

Well-known member
Joined
Jan 12, 2021
Messages
612
Reaction score
343
Где нађе овај опис за Runtu а помињу Кинезе? Ruski ubUNTU.
За Runtu LITE захтеви су мањи:

RAM - 1024Mb
CPU - x64
HDD - 8Gb
Mislio sam da je greska ali nije to je Istok Sovo - pogotovo sada da ne idem u detalje.
Koperacija na polju kako samog softwera tako i hardwera.
Elem sve za Ruse sada rade Kinezi tu mislim na njihove cpu Bajkal i Elbrus takodje ima puno Kineza inzinjera koji rade u RF i koji rade za obe strane.
Uzgred Nemacka nama fabriku CPU prave je u Brandenburgu nije jos gotova - Nemci inzinjeri su malo na Tajvanu malo u Kinu u fabrikama za proizvodnju cipova - cpu.
Naravno za sve ovo je potrebna baza u ljudstvu i ono je tu obezbedjeno iz Indije uglavnom Inzinjeri i Programeri - Nemci im obezbedili celu logistiku oko dolaska.

Ono sto si napisao ne negiram samo nadopunjujem.
Ruska Federacija je imala sve sam ono g.... od operativnog sistema u vladinim ustanovama i vojsci onda je od dolaska Samog Glavnog a to je V.V.Putin krenulo da se to najzad resi a to znaci sve RF bez zapada i dobro su odmakli za sada i tu nezale novac.
A opet je Linux sada tu glavni za raju prozori za ostale ozbiljan sistem...
 

Vlad

Well-known member
Joined
Feb 13, 2012
Messages
2,250
Reaction score
233
Где нађе овај опис за Runtu а помињу Кинезе? Ruski ubUNTU.
Па Линукс Кернел је у основи универзални, а Кинези и Руси имају добре (по интересима пријатељске) односе у развоју њима знаних дистрибуција. :)

Ма шалу на страну и "захтевни" Убунту 23.04 ("Месечев јастог") са својим дериватима постаде доступан за преузимање.
Плус и Војаџер 23.04 (путујући 23.04)
 

Bojan970

Well-known member
Joined
Jan 12, 2021
Messages
612
Reaction score
343
Па Линукс Кернел је у основи универзални, а Кинези и Руси имају добре (по интересима пријатељске) односе у развоју њима знаних дистрибуција. :)

Ма шалу на страну и "захтевни" Убунту 23.04 ("Месечев јастог") са својим дериватима постаде доступан за преузимање.
Плус и Војаџер 23.04 (путујући 23.04)
Pa Vlad bratac ovo mi se jako dopada samo da ti onaj drugi Vlad nije neki rod znas onog voleo je ostre predmete pa tu i tamo po malo seckao i pravio sasljik od neposlusnih mu podanika o o onom oooo Turci ne vrdi govoriti originalni sistem u to vreme🤣
🤣🤣
 

Bojan970

Well-known member
Joined
Jan 12, 2021
Messages
612
Reaction score
343
Pa Vlad bratac ovo mi se jako dopada samo da ti onaj drugi Vlad nije neki rod znas onog voleo je ostre predmete pa tu i tamo po malo seckao i pravio sasljik od neposlusnih mu podanika o o onom oooo Turci ne vrdi govoriti originalni sistem u to vreme🤣
🤣🤣
Good Bye OSX...
 

sova

Member
Joined
Aug 10, 2021
Messages
54
Reaction score
71
Mislio sam da je greska ali nije to je Istok Sovo - pogotovo sada da ne idem u detalje.
Koperacija na polju kako samog softwera tako i hardwera.
Elem sve za Ruse sada rade Kinezi tu mislim na njihove cpu Bajkal i Elbrus takodje ima puno Kineza inzinjera koji rade u RF i koji rade za obe strane.
Uzgred Nemacka nama fabriku CPU prave je u Brandenburgu nije jos gotova - Nemci inzinjeri su malo na Tajvanu malo u Kinu u fabrikama za proizvodnju cipova - cpu.
Naravno za sve ovo je potrebna baza u ljudstvu i ono je tu obezbedjeno iz Indije uglavnom Inzinjeri i Programeri - Nemci im obezbedili celu logistiku oko dolaska.

Ono sto si napisao ne negiram samo nadopunjujem.
Ruska Federacija je imala sve sam ono g.... od operativnog sistema u vladinim ustanovama i vojsci onda je od dolaska Samog Glavnog a to je V.V.Putin krenulo da se to najzad resi a to znaci sve RF bez zapada i dobro su odmakli za sada i tu nezale novac.
A opet je Linux sada tu glavni za raju prozori za ostale ozbiljan sistem...
Иди у детаље јер ме баш занима.
Можда грешим, али мени је невероватно да узму кинеску прераду Убунтуа и да је представе као своју. Дај ми неку везу/линк за ту "сугестију".
За Елбрус знам од раније, али, ако ме памћење не вара, Кинези су им радили неке варијанте тог процесора у нижој нанометарској технологији јер Русија није имала тако "ситну" технологију.
За Бајкал нисам знао. Ето теме за истраживање. :)
 

Bojan970

Well-known member
Joined
Jan 12, 2021
Messages
612
Reaction score
343
Иди у детаље јер ме баш занима.
Можда грешим, али мени је невероватно да узму кинеску прераду Убунтуа и да је представе као своју. Дај ми неку везу/линк за ту "сугестију".
За Елбрус знам од раније, али, ако ме памћење не вара, Кинези су им радили неке варијанте тог процесора у нижој нанометарској технологији јер Русија није имала тако "ситну" технологију.
За Бајкал нисам знао. Ето теме за истраживање. :)
Важи Сово нема проблема узгред они су били почели са 40 Нм циљ им је био 22 Нм али им је концепција самог ЦПУ-а сасвим другаћија и наравно не тако скоро су изјавили да ако им то технологија дозволи ма шта то било план им је 16 Нм.Сада ко је инжињер за овакве ствари разумеће ове величине процесора и ту технологију литографије.Све ово је везано за безбедност државних установа и осетљивих ствари да било какав прилаз оваквим системима са задњих врата буде елиминисан у старту.Тако да хвала на сугестији или реплици а ја са моје стране достављам тражене податке.
 

Vlad

Well-known member
Joined
Feb 13, 2012
Messages
2,250
Reaction score
233
Pa Vlad bratac ovo mi se jako dopada samo da ti onaj drugi Vlad nije neki rod znas onog voleo je ostre predmete pa tu i tamo po malo seckao i pravio sasljik od neposlusnih mu podanika o o onom oooo Turci ne vrdi govoriti originalni sistem u to vreme🤣
🤣🤣
Good Bye OSX...
Ја чух да постоје само оперативни системи који се инсталирају и користе, а то су системи са различитим лиценцама, називима и људима, групама, фирмама, који радише на развоју истих... Мислим ко чу да постоји нешто оригинално, а заправо је "софтверски назови патент" и сл.

Е тада имали смо оног цвикераша што гледао да зарађује са ЕУЛА затвореним системом, па оног покојног лудмана што волео лепо да живи и правио "посебне Јабукине рачунаре" (уз Јабуку рачунар добијаш оперативни систем док само ради, а и рече ти збогом једном од Јабукиних ОС-а) па онда оног брадоњу што се клео у слободу даље то чини (ГПЛ са ГНУ замало ОС па прихвати он Линукс док се касније није отишло у отворени код), па ондак БСД са "посебном БСД лиценцом" (имали га факултети и остале организације, тешко био доступан за чудаке да се раније инсталира на рачунар па касније поста доступан, а морале неке компаније да га примене мало/нпр. Нинтендо и сл.), па онда оног Убунт-аша што летео у свемир, па ондак покојног Јана, остала само Деб (не видох нешто да се формира још Дебијан тим, ваљда се ради даље на ОС-у), мада Слек ОС се држи а мора се прилагођава...

а данас компаније које ко зна на каквом развоју специјалног хардвера и софтвера базираном на данас чудима а сутрадан стандард у нашим кућама и становима и у рукама или на нама или у нама које ће покретати ко зна и од чега ће нам животи бити интересантни.

Ипак, сјајан приказ и објаве тог "специјалног хардвера" Бојане, само тако настави, врло корисно и поучно. Поздрављам.

Знам да постоји само један Влад, а то сам ја. А други ко је, можда сам то опет ја.
 

Bojan970

Well-known member
Joined
Jan 12, 2021
Messages
612
Reaction score
343
Ја чух да постоје само оперативни системи који се инсталирају и користе, а то су системи са различитим лиценцама, називима и људима, групама, фирмама, који радише на развоју истих... Мислим ко чу да постоји нешто оригинално, а заправо је "софтверски назови патент" и сл.

Е тада имали смо оног цвикераша што гледао да зарађује са ЕУЛА затвореним системом, па оног покојног лудмана што волео лепо да живи и правио "посебне Јабукине рачунаре" (уз Јабуку рачунар добијаш оперативни систем док само ради, а и рече ти збогом једном од Јабукиних ОС-а) па онда оног брадоњу што се клео у слободу даље то чини (ГПЛ са ГНУ замало ОС па прихвати он Линукс док се касније није отишло у отворени код), па ондак БСД са "посебном БСД лиценцом" (имали га факултети и остале организације, тешко био доступан за чудаке да се раније инсталира на рачунар па касније поста доступан, а морале неке компаније да га примене мало/нпр. Нинтендо и сл.), па онда оног Убунт-аша што летео у свемир, па ондак покојног Јана, остала само Деб (не видох нешто да се формира још Дебијан тим, ваљда се ради даље на ОС-у), мада Слек ОС се држи а мора се прилагођава...

а данас компаније које ко зна на каквом развоју специјалног хардвера и софтвера базираном на данас чудима а сутрадан стандард у нашим кућама и становима и у рукама или на нама или у нама које ће покретати ко зна и од чега ће нам животи бити интересантни.

Ипак, сјајан приказ и објаве тог "специјалног хардвера" Бојане, само тако настави, врло корисно и поучно. Поздрављам.

Знам да постоји само један Влад, а то сам ја. А други ко је, можда сам то опет ја.
Хвала ти слато си ме насмејао разлог сам начин твог писанија ме одушевио само тако настави.
Има једна која каже ко зна а зна прати га знам да постоји само један Влад а то си ти.
Пријатан Дан.
 
Top