Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Manjaro BSOD Windows 7 dual boot

Discussion in 'ArchLinux i Slackware' started by Immortal142, 08.03.2018.

1. Immortal142

Korisnik

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    Manjaro
    Evo jedna tema za mozganje. Kada instaliram Windows 7 bilo u dual boot sa linuxom ili samo njega u BIOSU moram da stavim opciju OS defaults na 'disable' inace instalacija nece da krene izbacuje bsod, probao sam vise iso-a... A kada instaliram linux opciju OS defaults moram da stavim na enable jer linux se instalira najnormalnije ali nece da se gasi, restartuje, kao krene i samo hanguje crn ekran. Trebalo mi je dosta vremena da provalim workaround XD uglavnom os defaults enable, i dual boot sa windows 10. Posto hoce da se instaliraju i win 10 i win 8.1 kada je os defaults ukljucen... problem je sto mi je win 10 najgori ocajna kreacija stvarno... win 8.1 ni da ne pominjem. ja bih sedmicu da dual bootujem al nikako nisam uspeo da nadjem resenje za ovo...

2. Mikulino

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Mint
    Koja je matična, verovatno ima UEFI koji Linux i Windows 8.x i 10 prepoznaju dokle Windows 7 ne, da bi 7 instalirao na uefi moraš iso sa 7 da prekonfigurišeš za uefi

Collapse Signature Expand Signature
  3. Immortal142

Korisnik

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    Manjaro
    Mogu da biram izmedju UEFI i legacy. Uvek instaliram na legacy tako da to nije problem... Laptop je lenovo b50-30. Probao sam nekad davno da instaliram linux u UEFI i to nije islo kako treba pa koristim legacy uvek

4. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    Nekad davno je bilo..pa..davno :)
    Danas se svaki kršteni linux najnormalnije instalira u UEFI modu "biosa".

5. Mingo

Guest

6. Immortal142

Korisnik

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    Manjaro
    iskreno ne znam koja je prednost ali znam da je jako komplikovano namestiti dual bot u uefi? prednost legacija bar meni je sto se to sve samo uradi.

7. Mingo

Guest

Pod uslovom da prvo instaliras windows :) UEFI ima malo naprednije mogućnosti, ali koliko sam primetio ista je brzina boot-a kao i funkcionalnost.

8. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    Jeste, Mercedes je bolji auto, ali ima samo četiri točka i gume se troše jednako kao i na Jugu...logika u...da se ne izražavam :D

Code:
    man efibootmgr
    Screenshot - 03082018 - 10:34:52 PM.png

9. DarkSide

Korisnik

Okruženje:
    Ostalo
    Sistem:
    Ostalo
    najbezbolnije resenje je uvek bilo da se sistemi fizicki odvoje na posebnim diskovima ako postoji mogucnost. ja sam se poprilicno napatio pre dve godine kad sam pokusavao da napravim dual boot. probao sam apsolutno sve kombinacije koje postoje i samo je nekako prosao tadasnji Mint 16 ili 17 koji je bio kratkog veka jer mu je pukao graficki drajver prilikom jednog butovanja pa sam ga od tada zabatalio.
    sto se tice windows kreacija potpuno te razumem, i dalje drzim 7-icu na posebnom disku zbog po neke igre i po nekog tool-a...

Dragan likes this.
  10. 1443

Korisnik

Okruženje:
    Cinnamon
    Sistem:
    Mint
    Значи, ипак нисам једини :D

Да искористим прилику да упозорим људе... Ако неко планира да набави овако нешто, уједно ће му требати и квалитетно напајање.
    Ја сам узео нешто слично оном горе (практично исто, само је промењена марка) са AliExpress-а, и умало нисам остао без једног HDD-а, због превише танких и слабих каблова из напајања. Не сећам се тачно, ал' мислим да су 18 (ако не и 20) AWG. Тек кад сам искористио SATA -> Molex адаптере, који су дебљи (иако је сад путања протока струје дужа), напон се стабилизовао. За сад. Док не ставим неки јачи HDD који још више троши :D
    Међутим, фора је што не можете да дођете до информације о дебљини каблова док га не купите.

Из прве руке, оваквом уређају не одговара ово напајање :)

#10 1443, 13.03.2018
    Last edited: 13.03.2018
SSL Certificate Biblioteka++ Tor anonimnost Cyberghost vyprvpn