Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Koja verzija Linux-a na starijim mašinama?

Discussion in 'Opšte diskusije' started by Miloš, 18.04.2016.

1. Miloš

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Evo ovako gledao nekih par dana ima brat neki stariji notebook, 1GB RAM, neki siromašan Celeron CPU, itd, razmišljao sam koju verziju Linuxa instalirati da radi glatko kako valja koliko je moguće, inače da napomenem do sada je nekako "gurao" Win7 Ultimate SP1...

Svaki predlog biće od koristi da meni smanji vremena... :)

Collapse Signature Expand Signature
  2. Sreten

Korisnik

Okruženje:
    Ostalo
    Sistem:
    Ostalo
    Koji ćeš linuks da koristiš zaivi i koji ti odgovara i koji ti se sviđa, ali ako pričamo o starijem hardveru onda neka lagana okruženja tipa LXDE.
    Moj predlog bi bio TRIOS i Lubuntu.
    Trios je jako brz, lagan radiće ti ko sat.
    Kao alternativu predlažem Lubuntu jer ima jako lagano okruženje LXDE radiće ti solidno.
    Koristio sam ga na Dell laptopu sa duplo manje rama nego što tvoj brat ima, tako da to bilo dobro rešenje.

Јоце and prpwave like this.
  3. Jovan

Guest

@Miloš Na slicnoj kofiguraciji bez problema guram Lubuntu. U svakom slucaju, probaj i TRIOS, lagan je, a podrsku imas ovde na FOSS forumu.

Ne zelim ispasti sitnicar, ne znam kako @Dragan stoji sa vremenom, ne bi bilo lose da se u TRIOS, pored trenutna dva graficka okruzenja, ubaci i LXDE. To bi bio pun pogodak!

4. prpwave

Premium Donator

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    Moj predlog bi išao za Arch + Openbox ali pod uslovom da već imaš iskustva sa linuxom.

U suprotnom TRIOS ako je 64-bit procesor ili Lubuntu kao što reče @Sreten

Kasnije kad uđeš u štos možeš ići i na opciju minimal install pa sve ručno da dodaš od grafičkog okruženja, programa koje ćeš koristiti itd. što ja najviše volim.

5. rapha

Korisnik Premium Donator

Sistem:
    Slackware
    Slična diskusija se vodi i na MC forumu. Tamo sam morao da posolim, pa evo i ovde.

Imam i ja neki netbook (ne tako loših performansi za netbook) pa me tema prilično interesuje.

Odgovor nije tako prost. TriOS, Lubuntu, AntiX.. Iako dosta toga zavisi od okruženja i optimizacije same distribucije za starije i slabije računare, smatram da najviše treba obratiti pažnju na same pakete, tj. programe koji se koriste u svakodnevnom radu.
    Zašto? Odgovor je veoma prost. Ti ćeš da instaliraš Lubuntu recimo koji je po default-u i na papiru brz kao munja. To će sve tako klot lepo da radi, ali, ALI, onda ćeš da instaliraš recimo Firefox koji će potpuno da ti zakuca procesor na 100% i da ti popije jedno 500-700 RAM-a. Otvori još neki tab i nemaš više komp.

Super je Lubuntu, super je TriOS, super je Mate, i3, XFCE ali umesto FF-a instaliraj Palemoon recimo, umesto Brasera stavi xfburn, umesto LibreOffice-a stavi Abiword.. To su samo primeri ali sve to zajedno će solidno dati na performansama.

Naravno, treba instalirati i distribucije koje lepo rade sa slabijim računarma. Takođe će lepo raditi i vanilla distribucije, kao što je Slek, koje ne ubacuju svakakva čuda u distribuciju.

Ja na netbook-u trenutno imam Manjaro i3 koji jede resurse kao prosečna XFCE distribucija. Gomila servisa, džidža-bidža, efekata..

Mirkoj, Јоце, Ladislav and 3 others like this.
  6. melhisedek

Premium Donator

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    Ostalo
    Imam i ja stari laptop Fujitsu-Siemens - 32bit (ni ja više ne znam koliko je mator :D) isto ima 1GB rama itd.
    Trenutno na njemu je instaliran Linux Mint 13 Mate - LTS (2017) radi solidno ne žalim se tj.supruga :),
    ali razmišljam da ovih dana instaliram Manjaro JWM 16.04. Instalirao bih ja i na Laptop TRIOS ali nema 32bit- ne
    verzije :(. Manjaro JWM je odličan za stare mašine, jako malo rama zauzima i stvarno je brz.Podrazumevani pregledač je
    Palemoon :up:. Jedino treba malo vremena da se navikne na Pacli Package Manager,ali verujem da za svakog prosečnog
    korisnika koji iole zna da radi u terminalu Pacli neće predstavljati problem. U samom Pacli-u su sve potrebne informacije
    za rad u njemu. Lepo i detaljno je objašnjeno kako i sa kojom komandom se instaliraju ili brišu paketi, ažurira sistem itd.
    Tako da je moja preporuka za starije mašine ( npr.kao što je moja :D ) - Manjaro JWM 16.04 :)

#6 melhisedek, 18.04.2016
    Last edited: 18.04.2016
    Ladislav and prpwave like this.
  7. Јоце

Korisnik

Okruženje:
    Ostalo
    Sistem:
    Ostalo
    Probaj Lubuntu ili Peppermint 6, oni bi trebalo lepo da rade na toj mašini... :)

Ladislav likes this.
  8. prpwave

Premium Donator

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    @rapha

Koliko je slack komplikovan za podešavanje ?

Oduvek mi je želja bila da probam ali gde god da naiđem svi pišu kako je isključivo za napredne korisnike.

9. Miloš

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Ja mogu da kažem da sam probao Lubuntu LXDE x64 ali na mom računaru on je 3x brži od lap top-a pa se razmišljam da probam njega 32bit... Ipak prvo ću pokušati Lubuntu jer nisam mnogo "advanced user" ali učim polako. :)

10. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    LXDE se bez problema instalira na TRIOS :)
    Usput, nije baš trenutno samo 2 grafička okruženja, spisak je ipak malo duži:
    Xfce, KDE (samo 4, za sada..), Mate, Cinnamon, LXDE, Enlightenment, Lumina, RazorQT...verovatno ima još, ali ne mogu da se setim trenutno.
    WM rade svi bez problema: Openbox, Fluxbox, WMaker itd.
    Od poznatijih okruženja koja za sada nije moguće dodati u TRIOS ostao je praktično samo Gnome, no, imajući u vidu sve ovo gore pobrojano, da li postoji debian sistem očišćen od uljeza koji pruža više? :)

Ladislav, Sioux and rapha like this.
  11. Jovan

Guest

@Dragan , prijatno sam iznenađen ovom informacijom! Za nas koji nismo baš preterano spretni sa instalacijom drugog grafičkog okruženja na TRIOS, da li ima neko uputstvo kako se to radi, i ako ima da li može veza ka uputstvu? Hvala unapred!

12. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    @Jovan
    Uputstvo je preobimno, pa je bolja "skraćena" verzija.. :)
    Code:
    sudo apt update && apt install lxde 
    Nakon instalacije, logout, u login ekranu (lightdm) se izabere LXDE i to je sve :)

r2d2, Ladislav, Mirkoj and 2 others like this.
  13. rapha

Korisnik Premium Donator

Sistem:
    Slackware
    @bane542

Nije uopšte komplikovan. To su priče. Mogu sada da postavim kompletno uputstvo u 10 rečenica ali pošto će uskoro izaći nova verzija, eto neka bude tada, zbog repoa i ostalih stvari. Da ne ispravljamo 100 puta. ;)

Ladislav, Јоце and prpwave like this.
  14. prpwave

Premium Donator

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    Držim te za reč :D

15. bdk

bdk
    Guest

Pozdrav svim ljubiteljima linuxa! Koji operativni sistem i okruzenje preporucujete za konfiguraciju

Asus Eee PC
    Memorija 2GB
    Procesor Intel Atom CPU Z520 @ 1.33GHz × 2

I da li 32 bit ili 64 bit verzija sistema? Hvala unapred na odgovorima!

16. Vlad

Korisnik

Okruženje:
    Cde
    Sistem:
    Debian
    32-bitna verzija sistema treba da ide na ovu konfiguraciju {2615}

Verzija novijeg linuksa sa okruženjem koje je prilagodljivo uz ovu konfiguraciju poput LXDE, Xfce i ostalih manje zahtevnih upravljača prozora. Noviji KDE ima baš da "jede resurse". {270d}

17. merin

Korisnik

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    Arch
    Pošto je pitanje koji operativni sistem se preporučuje za taj Asus Eee PC, moram da kažem Windows XP 32bitni. Na tim slabašnim drljama mi je uvek XP bio brži od bilo kog drugog sistema.

18. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    Uopšte ne moraš da kažeš, niko te ne tera.. :D
    Mislim...očigledno je da je taj gost pitao za savet u vezi linuxa, a ne verzije wintenda, pa bi i tvoj odgovor mogao da bude usklađen sa pitanjem...ima zilion verzija linuxa koje mogu da rade značajno brže na tom računaru od gorepomenutog XP-a :)

Jocix and marecare like this.
  19. Cvetan

Korisnik

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    Xubuntu
    Opet tema koja me izuzetno nervira :D i ne znam zašto svi zastupaju tezu koja je potpuno nerealna i OP daje nerealnu sliku i lažnu nadu. :)

Odgovorno tvrdim da na računare tako skromnih mogućnosti možete da stavite i Win 98 ako hoćete, nećete uspeti da koristite računar u današnjim uslovima.

Osim ako ne planirate da ne koristite Internet i sve ostalo što se danas podrazumeva.

Još jednom kažem da nema OS magični štapić da od (pra)babe napravi devojku. Nema šanse!

#19 Cvetan, 17.05.2018 at 16:12
    Last edited: 17.05.2018 at 16:21
    Jocix, vojo, merin and 1 other person like this.
  20. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    Mogu da se kladim:
    ako neki linux napakujem na taj "slabašni" računar, obrisaću patos sa svakim računarom koji ima duplo više memorije i duplo jači procesor, koji god sistem da mu staviš :)

Jocix likes this.
SSL Certificate Biblioteka++ Tor anonimnost Cyberghost vyprvpn