Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Kupovina preko neta

Discussion in 'Opšte diskusije' started by Sreten, 01.07.2012.

1. Sreten

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Vox nisi bas u pravu. Ja kupujem igre kad mi se igraju. Obicno narucim preko nekog od engleskih i americkih sajtova... Covek nije rekao da je kupio krekovanu igru, Posto je sa drugaricom kupio po pola, pretpostavljam da su kupili original.
    Btw diablo III ne kosta 6000 dinara. Kosta u srbiji. Moze da se naruci za nekih £37.95

Diablo III nema piratski jos uvek, jer vecina igre se igra online, questovi i itemi se nalaze na serveru dok igras... Jedino moze da se igra preko piratskog servera, ali je dozivljaj takvog igranja ravan 0.

vox likes this.
  2. vox

vox
    Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Bogami Diablo kosta 6k kod nas (nadji mi jevtinije u nasoj radnji ili na nasem webu) verovatno nisi skoro nista porucivao u Srbiju, kada se u obzir uzme odrzavanje kartice, bankarski troskovi, izrada papira pri uvozu, postarina iz USA, i postarina i carine koji nasi traze od Nikola Tesle do gajbe, bolje je sacuvati zivce.

Slazem se da je vreme piraterije proslo odavno, i da treba kupovati retko ali sa osmehom, kao kada devojke flertuju sa haljinom.
    I ja cu da kupim Diablo za novu godinu kada mu padne cena, poznajem dovoljno kapitalizam da ne moram da budem "in"

Collapse Signature Expand Signature
  3. Sreten

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Voz dao sam ti link u gornjem postu. Sajt se zove www.zavvi.com. Postarina je smesnih 1.2e na bilo koji paket. Cene su im odlicne... pogledaj i sam.

Ja odavno ne kupujem nista u Srbiji jer je preskupo. Sa ovog sajta jako cesto kupujem... Bar 1-2x mesecno obicno muziku, nekad igrice ako mi se igra...ali generalno nisu skupi, stalno su neki popusti, a postarina je manja nego koliko naplacuje Post Express za isporuke po Beogradu. Probaj. Sajt je odlican.

Placanje ide preko neke internet platne kartice, banka itesa, erste, usluge se ne naplacuju, to su debitne kartice, tako da jedini trosak je proizvod + 1.2e za postarinu.

Mali off, ali eto ako budes nesto kupovao i narucivao uzmi ih u obzir...

Ako bude zainteresovanih narpavicu novu temu u Razne diskusije pa cu detaljnije da vam opisem.

vox likes this.
  4. vox

vox
    Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Molim te opisi, u mom iskustvu sta god da stigne na nasu carinu, staje zbog pravljenja papira. poreza i carinjenja
    (spedicija i sl.) i tu te razbijaju.

5. Sreten

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Niko te ne razbija. Ja redovno kupujem sa zavvija. Evo sad sam narucio 15 audio diskova... NIkad carinu nisam platio, nikad problem nisam imao, nikad mi se nije desilo da to sto narucim ne stigne..

Imam iskustva kupujem ovako vec 3 godine.. zaista nemam nikakvih problema. Na zaviju je pravilo ako ti narudzbina ne stigne u roku od 21 dan, oni ti vrate novac...Meni su 2x vratili novac, a onda mi paket stigne zalutao bio u austriju..itd...

Uglavnom ti si kao potrosac zastisticen. NIje to Srbija. Tamo se potrosac ceni i ima veca prava.

Inace po novom zakonu ne placas carinu do vrednosti od 70e po paketu.

6. Vladimir

Staff Member

Okruženje:
    Kde5
    Sistem:
    Debian
    Ja zaista ne znam ko još kupuje igrice kod "Bosanaca" kada sada 90% igara ili zahteva online priključak za igranje ili su totalno ne igrice u singl mode samo u online modu, za to treba ili steam, ili Origin ili Windows Live nalog...

Postoje u današnje vreme barem 500 sajtova na internetu na kojima mogu da se kupe legalne igre ispod cene, i to sa popustim neki put i do 90% dok su za novije igre popusti ~10-40%. Sada je popularno kupovati Game Digital Code-ove, dakle kupiš kod za recimo Origin (EA Store) igrica Battlefield 3, platiš kreditnom karticom, stigne ti aktivacioni kod za igricu na mejl, odeš u Origin program ukucaš kod igrice, skineš igricu igraš sasvim normalno.

Ja tako radimo godinama unazad, uopšte mi više ne pada na pamet da igram piratske verzije, jer su igrice sada postale daleko pristupačnije i jeftinije nego pre 10-15 godina kada nismo ni imali internet kako treba pa je bilo suludo skidati igru od 3-4gb a kamoli sada kada su igrice reda radi po 10-15gb gde se sa prosečnom vezom skine za 3-4 sata.

7. Sreten

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Na svakom paketu koji sam dosad narucio dobijao sam sa pecatom "Oslobodjen carine"

Obicno sam kupovao sa amazona, a od prosle godine sam presao na zavvi, jeftiniji su.

8. Vladimir

Staff Member

Okruženje:
    Kde5
    Sistem:
    Debian
    Na paket koji košta 65€ carina se ne naplaćuje, tj ne radi se carinjenje.

vox likes this.
  9. vox

vox
    Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Bogami mogu da ti skeniram iz prosle godine kako se na 35$ vrednosti sa postarinom
    (sa Amazona US) uzima jos 50e ... mora da je nesto novo od zakona tj. uredbi

10. Vladimir

Staff Member

Okruženje:
    Kde5
    Sistem:
    Debian
  11. Sreten

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    ja to nikad nisam doziveo...uzimao sam preko amazona...obicno pakete oko 40-50e...nikad problem nisam imao... nikad nisam carinu platio, niti mi je ista falilo...zaista nisam..
    Ali sam cuo te price, to sto ti pricas, da ljudima kradu diskove, da im naplacuju....ne znam sta da kazem...
    Ja sam uzeo sa amazona preko 20-30 paketa, iskreno nikad problem imao nisam... jedino se desi da mi zagube paket, pa ga cekam po mesec dana...

12. vox

vox
    Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Hvala na korisnim informacijama, mozda da prebacimo sve o tome u opstu temu pod Razno -> Kupovina iz inostranstva.
    Od 15-og kada budem na odmoru cu napisati svoja iskustva.

13. Knight

Korisnik

Sistem:
    Slackware
    A čekaj, jesi li naručivao preko UK Amazona, DE Amazona ili US Amazona?

Mislim da bi trebalo da bude u praksi razlike s obzirom na SSP Srbije sa EU koji se primenjuje i koji postepeno tokom godina snižava carinske stope ili ih ukida.

14. Sreten

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Sa svih. Zavisi gde su povoljniji bili albumi koje sam kupovao. Ali kupovao sam sa sva 3. To ne menja situaciju sa carinom. Carina se jednostavno ne placa. Kupovao sam i sa malih sajtova tipa theshopto, thehut, zavvi itd... Odakle god kupovao prica je ista, carina se ne placa ako ti je paket ispod 70e.

15. vox

vox
    Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Ja kupujem sa US Amazona jer nema svih rege knjiga i diskova u US i UK a i cene su manje.

Sto se tice SSP jel se carine ukidaju 2013?

16. Sreten

Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Sve zavisi. Nekad se desi da naprimer nemacki amazon ima jeftinije, nekad američki. I cene poštarina nisu iste. Nemački amazon naplaćuje 6e za sve pakete, bez obzira na broj itema u paketu, američki amazon će da poveća poštarinu u globalu, ali će da smanji cenu po pojedinačnom itemu. Engleski amazon je sličan američkom što se cena pakovanja tiče.
    Sve zavisi šta se kupuje i koliko.

17. despot77

Korisnik

Ima li iko iskustva sa kupovinom "kabastije" robe, recimo kupovina nekih uređaja sa ebay-a, na primer ovako nešto je sad popularno u Srbiji, a i ja sebi planira uzeti... osim što ih nema na našem tržištu, puno je i jeftinije....

18. Knight

Korisnik

Sistem:
    Slackware
    1.1.2014. i od onda bi trebalo da nema ograničenja u kupovini robe sa UK i DE Amazona...

19. Vladimir

Staff Member

Okruženje:
    Kde5
    Sistem:
    Debian
    U normalnoj zemlji, nebi trebao da imaš problem... kako bilo živiš u Srbiji pa ti je šansa da imaš i da nemaš problem tačno jednaka 50-50%

Što se tiče 70€ bezcarinskog operezivanja, ti se ukalapaš u taj opseg, medjutim neki su pričali da su kupovali robu za 60-65€ transport platili ~30€ (DHL premium) robu proučivali iz Engleske, i na to su morali da plaćaju carinu, jer je naša idiotska carina računala punu cenu dakle 65€ + 30€ oni su sve spakovali zajedno i napisali da je vrednost pošiljke 95€ i da to podlaže carinskom oporezivanju, pa su ljudi morali da plaćaju još pola te cene kako bi platili špediciju i PDV na ukupan iznos.... što je u normalnim zemljama naučna fantastika da ti carina uradi, a ovde nažalost realnost.

Bilo je situacija od skoro čitao na jednom forumu, da su ljudi kupovali tehničku robu u vrednosti od 40-50€ i prilikom carine išao originaln račun od prodavca, sa sve pečatom potpisom, garancijom na taj proizvod.... i pored toga računa carina je zanemarila račun i po sopstvenom mišljenju procenila da je taj paket vredan preko 110€ i opet tražila carinsku deklaraciju, špediciju, porez na PDV, porez na uvoz robe i još gomilu gluposti, i onda ni tamo ni vamo, ti robu platio a carina te javno i bez srama pljačka, ucenjuje i vrši razbojništvo nad tvojom ličnom imovinom.

A opet imaš slučajeve da su ljudi kupovali robu u vrednosti par hiljada € i preskakali carine jer su im stvari poslate kao pokloni, nekom je prošlo tako nekom ne... opet kažem (nažalost) u ovoj zemlji ti je lutrija kako će se carina lopovska ponašati, i već je krajnje vreme došlo da se tome stane za gušu i prekine maltretiranje nas stanovnika od strane države i carine.

I posle se pitamo zašto neće PP da dođe u Srbiju... nije problem u PP oni bi preključe došli da mogu, nego im ne dozvoljava naša carina jer onda nebi imnali kontrolu i nebi carina uzimala harač koji van svakog zakona i na kriminalan način uzima, otima i pljačka od naroda.

Malo sam odužio ali sam izuzetno osetljiv kada se pomene carina, kupovina u inostranstvu itd itd jer često kupujem "preko" pa imam iskustva nažalost više onih negativnih nego lepih...

Uglavno sve što je malo, tipa satovi, knjige, diskovi, ram memorije, usb kuleri i tako te sitne gluposti, carina neće gledati, dok recimo ako kupiš za cenu od 50€ recimo taj resiver ima da ti zakine sigurno jer je kabasto, a u njihovim lopovskim očima sve što je kabasto mora da vredi milijarde...

vox and drinx like this.
  20. vox

vox
    Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Ubuntu
    Upravo to se meni prosle godine desilo za CD i knjigu koji vrede 25$ + PTT a zamisli carinili su i PTT ... Uzese mi 60 evra
    za nesto sto je vec placeno. Naknadno se neko setio da pusti CD i knjige ... Obavezno treba videti kada ce taj SSP da proradi sa EU
    pa onda samo iz Jevrope ... i posle glasajte za majcicu Rusiju :) (salamala)

SSL Certificate Biblioteka++ Tor anonimnost Cyberghost vyprvpn