Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Prvi susret sa TRIOSom

Discussion in 'Sugestije, predlozi, saveti...' started by Коста Купрешак, 15.08.2016.

1. Коста Купрешак

Korisnik

Okruženje:
    Deepin
    Sistem:
    Ostalo
    Instalirah danas TRIOS, eudev verziju pa da iznesem par prijedloga/šta bih ja dodao ili izmjenio:
    -kada se računar pali, odnosno TRIOS podiže, vide se "pozadinske komande" iznad TRIOS loga, ljepše bi bilo zamijeniti to nekom animacijom i kada se TRIOS u potpunosti podigne da onda samo izbaci radnu površinu(sada se prvo vide komande pa onda postepeno učitavanje radne površine)
    -add-apt-repository komanda se ne može koristiti odmah nakon instalacije sistema, potrebno ju je naknadno instalirati
    -izbor fontova je jako loš
    -Iceweasel bih zamjenio Chromiumom, a Flash bi izbacio iz sistema
    -Thunar bih zamjenio Nautilusom
    -dodao bih predinstaliran Skype (Alpha 1.5)
    -podrazumjevane ikone bih promijenio u korist Papirus ikona
    -Arc tema bi bila instalirana, ali ne i podrazumjevana
    -izbacio bi nepotrebne teme koje većina nikada ne primjenjuje
    -dodao bih predinstaliran WPS kancelarijski paket
    -Transsmision bih zamjenio sa Deluge klijentom
    -proširio bih izbor pozadina

Toliko za sada.. ;)

Collapse Signature Expand Signature
    Miki and Dragan like this.
  2. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    @Kosta Kupresak
    Hvala za predloge :)
    Nešto od ovih tvojih predloga je opravdano, razumljivo i primenjivo (plymouth, bolji izbor fontova, bolji izbor pozadina..) a nešto bogami i ne.
    Npr, skype ni slučajno više neće biti preinstaliran, zbog potencijalnih problema sa M$ licencom koja se odnosi na njega.
    Izbor default teme, ikona i preinstaliranih programa je nešto o čemu se najuža ekipa dogovori, nemoguće je svima udovoljiti i onda to ostaje nama na odluku.
    Npr, ti bi WPS kanc paket, a Pera Perić insistira na LO...kome udovoljiti? :)
    No, zato ste vi tu kao korisnici da ulepšavate i menjate TRIOS onako kako vama odgovara :)

3. Miki

Saradnik Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Arch
    @Dragan U licence se ne razumem bas toliko u detalje, ali svakako znam sta je slobodna, a sta neslobodna licenca, tako da apropo toga: WPS je mnogo bolje resenje od LO. Pre svega zato sto mu je podrska za MS formate mnogo bolja, pa nadalje da ne nabrajam sad (udobnost u radu, raspored opcija koji podseca na MS Office (bitno za migrante)...)

4. Misko_2083

Saradnik

Sistem:
    Ostalo
    Operativni sistem koji održava FOSS zajednica treba da bude u duhu jedne Free and Open Source zajednice. Skype i WPS Office, ma koliko da su korisni, su programi zatvorenog tipa. Onoga trenutka, kada MS odluči da ugasi Skype, to će biti njegov kraj i niko ne može da ga forkuje i nastavi da održava. Isto se može dogoditi i WPS office-u. Često takve programe štite patenti i patentna prava.
    Još jedna mana im je i to što ne možemo da znamo koji se procesi izvršavaju prilikom pokretanja programa. Špijunski software ili zadnja vrata su česti kod MS-a tako da uz software često dolazi i onaj neženji. Veoma malo znam o kineskoj kompaniji koja razvija WPS ali im verujem koliko i onom kineskom browseru jedne druge kompanije koji je slao sve podatke na njihove servere.
    Voleo bih da se više ljudi uključi u njihovu izradu.

#4 Misko_2083, 15.08.2016
    Last edited: 15.08.2016
  5. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    Za tebe i nekoga drugoga možda je bolje rešenje, nama iz TRIOS ekipe i ostalima koji podržavaju FLOSS sasvim je dovoljan i AOO/LO.
    Uvodni deo WPS licence:
    Ostatak licence, ako nekoga zanima je na:
    WPS Office End User License Agreement
    Takođe, što se tiče otvorenosti koda, @Misko_2083 je već sve lepo objasnio, pa ne bih da ponavljam.
    Dakle, ni skype, ni WPS ni bilo šta tog tipa, nećemo stavljati u TRIOS i oko toga nema, niti će biti, kompromisa.
    Naravno, to ne znači da vi kao korisnici ne možete da skinete šta god hoćete sa interneta i instalirate na TRIOS, niko vam to niti zabranjuje niti zamera, ali to radite isključivo u skladu sa vašim potrebama i ubeđenjima, i nemojte tražiti od nas nešto što se kosi sa našim načelima.

6. Vladimir

Staff Member

Okruženje:
    Kde5
    Sistem:
    Ostalo
    Za većinu stvari šta da bude default je zajednica javno na forumu putem ankete odlučivala, pronađi na forumu te teme pa pročitaj.

Koje fontove ti preporučuješ (naravno moraju biti pod GPL licencom)?
    Firefox je pobedio u glasovima, flash mora da ostane jer jako puno stvari i dalje zahteva njega bar još neku godinu dok html5 ne uradi svoj deo posla.
    Za Deluge se potpuno slažem i potrudiću se da bude kao default u nekoj sedećoj verziji.

Ostale stvari koje nisam citirao su ti već pre mene odgovorili...

7. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    @Deluge
    Vrlo retko koristim torrent klijente, pa i nemam neka iskustva u poređenju...za mene je i Transmission više nego dovoljan.
    No, ako je Deluge bolji, ili je većina navikla na taj klijent, nije nikakav problem da se ubaci umesto Transmission...

8. Vladimir

Staff Member

Okruženje:
    Kde5
    Sistem:
    Ostalo
    Da Deluge je vrlo vrlo odličan, stabilan i dosta napredniji klijent od Transa.... čak mislim i da je brži.

9. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    Verovatno...evo ovde na Susetu pukne munjevitom brzinom :D
    Na TRIOS-u radi ok...

10. Vladimir

Staff Member

Okruženje:
    Kde5
    Sistem:
    Ostalo
    E pusti taj tumbleweed to ne radi u startu kako treba :D

Na stranu pošalice.... deluge je vrlo ozbiljan klijent, koristi se kao baza na seedbox serverima tj kao server klijent za manipulaciju torrentima.

11. Lazar

Saradnik

Okruženje:
    Kde5
    Sistem:
    Arch
    Moj omiljeni klijent je QBittorrent. Više mi odgovara nego Deluge plus već ima ugrađen Auto Shutdown, dok Deluge nema tu opciju (ali postoji dodatak). Takođe QBittorrent je Qt program dok su Deluge i Transmission GTK.

12. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    Još gore od TW...:D
    Screenshot_20160815_225020.png

13. Коста Купрешак

Korisnik

Okruženje:
    Deepin
    Sistem:
    Ostalo
    Što se fontova tiče, ubacio bih Ubuntu i Roboto, mislim da ih nema, a čini mi se da je jako manje nega na Ubuntuu(ili mi se čini jer sam ja u startu instalirao još fontova zbog rada sa Officeom).

Ako već ne možete dodati WPS, Skype i slične bilo bi korisno napraviti nekakav start kit, nešto što bi nudilo upustva kako instalirati ove programa sa linkovima koji vode na zvanične stranice odakle bi se preuzeli. Takođe, trebalo bi razmisliti o pravljenju app centra (ili forka nekog postojećeg).

14. Vladimir

Staff Member

Okruženje:
    Kde5
    Sistem:
    Ostalo
    Iz ovog razloga on nije uzet u razmatranje obzirom da je default DE XFCE.

15. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    @Kosta Kupresak
    U Debianu postoji gomila svakojakih fontova, pa i ovi koje si naveo
    Code:
    apt install fonts-ubuntu-title fonts-roboto

16. Коста Купрешак

Korisnik

Okruženje:
    Deepin
    Sistem:
    Ostalo
    I da, nešto što barem meni mnogo znači, zvuk pri podizanju i gašenju sistema.

17. Коста Купрешак

Korisnik

Okruženje:
    Deepin
    Sistem:
    Ostalo
    Naravno, ali mislim da je praktičnije da fontovi dolaze odmah sa sistemom.

18. bestragamuglava

Korisnik

Okruženje:
    Ostalo
    Sistem:
    OpenBSD
    Nemojte ljudi k'o Boga vas molim!

Setite se gladne dece sirom sveta! Njima mozete pomoci tako sto cete vreme potrebno za postizanje ovog besmislenog cilja utrositi na dobrotvorni rad a prikupljena sredstva proslediti njima! (Ako ne znate kome, domu u Zvecanskoj ulici).

Pored toga, neko ce gledajuci poruke tokom boot ponesto i nauciti o racunarima i operativnim sistemima.

Miki, Vladimir, evilpy and 1 other person like this.
  19. Zeyn

Korisnik

Okruženje:
    Ostalo
    Sistem:
    Ostalo
    Pa ni kod open source softvera autore ništa ne sprečava da šalju podatke, a do sada nisam ni sreo bilo koga da pregleda source pre nego što instalira neki program (ako bi išta u njemu i razumeo) ;)

I Tor Browser je open source pa NSA i dalje može da prati čvorove, a i beleži ti se IP svaki put kada ga preuzmeš - source server-side aplikacija ne možeš da vidiš :)

Možeš ti i kod closed-source softvera da vidiš gde se koji podaci šalju na još lakši način nego da pregledaš source ili vršiš reverzni inženjering, recimo preko Wireshark-a koji vrši monitoring Internet saobraćaja i sličnih programa. Tako je i razvijen anti-špijunski softver za Windows 10 (koji je, jel'te, closed-source), proučavanjem kanala kojima se podaci šalju.

Ostatak nije ni ni za komentarisanje, ovo bi bilo kao kad bih prestao da koristim sav softver razvijen u USA zato što sam saznao da američka vlada špijunira svoje građane - softver je softver, ne poznaje granice, nacionalnosti i jezike :)

#19 Zeyn, 19.08.2016
    Last edited: 19.08.2016
  20. Miki

Saradnik Korisnik

Okruženje:
    Mate
    Sistem:
    Arch
    Apsolutno si u pravu 10+ :). Po meni su svi predlozi od @Kosta Kupresak potpuno realni, i mislim da je za sve u pravu. Pa i za papyrus(posto se mnogo dopada ljudima), inace ne volim te ikonice, jer mi je Arc darker+Numix Circle najj kombinacija.

Biblioteka++ Tor anonimnost