Dobrodošli na FOSS Srbija

Free and Opensource Srbija je skup entuzijasta i ljubitelja slobodnog i otvorenog koda. Cilj nam je okupiti sve istomišljenike na jednom mestu i stvoriti najveći globalni OpenSource projekat u Srbiji i šire!

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Trios konacna verzija

Discussion in 'Sugestije, predlozi, saveti...' started by amoca, 17.06.2014.

1. amoca

Korisnik

Sistem:
    Debian
    Postovani kada se moze ocekivati konacna verzija triosa na mom netbooku imam problem sa nasom latinicom mada sam odabrao srpsku latinicu tokom instalacije kao podrazumevani. Puno pozdrava i podrske

2. Vladimir

Staff Member

Okruženje:
    Kde5
    Sistem:
    Ostalo
    Nije Troos nego TRIOS.

Finalna verzija se očekuje krajem godine.

Collapse Signature Expand Signature
  3. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    Ispravljen naslov teme :)

Dobrodošao na forum, i hvala na rečima podrške i korišćenju Triosa :)

Što se tiče finalne verzije, odlučili smo da pratimo Debian, i načinom i dinamikom.

Način koji Debian primenjuje je sledeći:
    Trenutna testing verzija (jessie) je podložna najrazličitijim promenama, od rešavanja bagova, do izbacivanja nekih programa, ubacivanja drugih, i to se dešava bukvalno na dnevnom nivou.
    Taj period će potrajati sve do momenta zamrzavanja takvih aktivnosti, praktično do 5. novembra ove godine.

https://release.debian.org/jessie/freeze_policy.html

Nakon zamrzavanja, dolazi i dodatni, freeze period, otprilike 3 meseca, u kojem će se sređivati postojeći programi, i priprema za izbacivanje finalne, "stabilne" verzije.

"Stabilno" sam namerno stavio pod navodnike, zato što je i postojeća stabilna (wheezy) za manje od godinu dana doživela već 5 unapređenja

https://www.debian.org/releases/stable/

Nažalost, dešavanja u Linux svetu su sve manje predvidiva, i sve dinamičnija, i to je jedan od osnovnih razloga što smo Trios zasnovali na Debianu, jer je on još uvek koliko-toliko sporiji u tom besomučnom nadmetanju..po meni, i prilično besmislenom nadmetanju za nekakav prestiž..

Vezano za srpski prevod...svesni smo svih problema koje loše postavljen i loše urađen prevod ima po krajnje korisnike, i trudićemo se da do izlaska finalne verzije, najveći deo tih problema i otklonimo, koliko je u našoj moći.
    Problemi nisu samo kako prevesti neku reč, nego još više, različiti, i ponegde pogrešno spakovani kodni rasporedi + nepotpuno prevodi ćirilice i/ili latinice, ekavica, ijekavica, različit način fallback sa srpskog jezika na default (engleski) itd...problema ima zaista mnogo.

Što se tiče srpske latinice, molim malo detaljniji opis na kakve probleme nailaziš...da li sa prevodom, rasporedom tastature ili nešto treće?

4. amoca

Korisnik

Sistem:
    Debian
    Nemam problema sa prevodom, na netbooku Acer EMachines350 umesto slova O kuca broj 6 primera radi tek kada pritisne Fn taster mogu da kucam šta želim, potpuno sam nov na linuxu ne snalazim se najbolje pa tražim optimalan OS , inače me je brzina Vašeg TRIOS-a što sam i napisao u postu oduševila, ali ne samo to za svaku pohvalu je entuzijazam i vaš rad.

5. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    Ok, hvala na pojašnjenju.. ja sam pogrešno shvatio da je problem do prevoda, dok je zapravo najverovatnije problem u neodgovarajućem drajveru za tvoj model netbook-a.

Probaćemo da reprodukujemo problem na sličnom netbook-u, pa ćemo nakon probe preneti utiske i potencijalno rešenje ovde.

Što se tiče ne/snalaženja..niko se nije naučen rodio, niti sve može da se nauči u kratkom vremenskom periodu.
    Bitna je volja i tvoje interesovanje za linux i ostala rešenja slobodnog softvera, sve ostalo će doći samo po sebi...ne ustručavaj se da pitaš sve što te zbunjuje ili što ti je nepoznato, neko se ovde uvek nađe da pomogne :)

6. Filip

Korisnik

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    Collapse Signature Expand Signature
    amoca likes this.
  7. amoca

Korisnik

Sistem:
    Debian
    Hvala to je bilo to, neke distribucije imaju ukljucen NumLk, hvala ti mnogo mi je pomoglo jer me je izludjivao problem.

8. Јоце

Korisnik

Okruženje:
    Ostalo
    Sistem:
    Ostalo
    @Vladimir @Dragan Kad ćete postaviti fotografije TRIOS-a na sajtu? :) Reklamiram ga malo, pa ljude zanima kako izgleda, hteli bi da vide "sveže" fotke distroa. :)

#8 Јоце, 17.07.2016
    Last edited: 17.07.2016
    Dragan and Ladislav like this.
  9. Dragan

Staff Member

Okruženje:
    Xfce
    Sistem:
    TRIOS
    Činjenica je da smo prilično zapostavili TRIOS poslednjih nekoliko meseci...potrudićemo se da se to uskoro promeni na bolje.

prpwave and Јоце like this.
Biblioteka++ Tor anonimnost