[REŠENO]Kako da instaliram program koji sam skinuo sa net-a?

milibor

New member
Joined
Mar 29, 2012
Messages
4
Reaction score
0
Skinuo sam sa neta program za obradu audio zapisa, ne znam kako da ga instaliram. Hvala unapred
 
Last edited:

muzicar

Member
Joined
Mar 29, 2012
Messages
272
Reaction score
0
Pa Milibore majku mu staru kako ocekujes da ti neko pomogne :),daj malo detalja nemoj da si skrt,
za pocetak reci koji je program u pitanju pun naziv,u kojem formatu si ga skinuo,kao .deb paket,upakovan kao tar.gz ili tar.bz,ajde lepo raspisi se malo pa da resimo i tu instalaciju
 
Last edited:

korisnik01

Member
Joined
Jan 18, 2012
Messages
671
Reaction score
2
Da, a ako si nov u Linux svetu, možda ne znaš, ali 99 % aplikacija ne mora da se preuzima sa neta, već ih imaš u softverskom centru i samo ih instaliraš 🙂
To je lepota Linux-a. Nema trčanja po netu za svaku sitnicu, kao na Windows-u 😦
 
Last edited:
S

system

Guest
Da bi se instalirao program koji se skine sa neta potrbno je izuzetno visoko znanje linux-a, ja sam probao preko tutorijala iz " install " tekstualnog fajla, koji se nalazio unutar tog foldera… ma mnogo je komplikovano 🙂
 

korisnik01

Member
Joined
Jan 18, 2012
Messages
671
Reaction score
2
Ne treba ti tu veliko znanje jer je sve objašnjeno u tom dokumentu. Ono što je problem je da početnik ne razume šta radi, pa mu sve deluje komplikovano.
Takav postupak se zove kompajliranje ili kompilovanje i nema potrebe za tim načinom instalacije, bar ne u početku.
Kasnije sve to deluje krajnje jednostavno.
 
Last edited:

muzicar

Member
Joined
Mar 29, 2012
Messages
272
Reaction score
0
Bas to sto Kmamuz kaze,i za mene kao pocetnika je kompajliranje bio veliki bauk.Ali i prva i osnovna greska pocetnika je sto zeli nesto da kompajlira a nema alate za kompajliranje instalirane.Lepo Milibore reci ti nama koji je program u pitanju pa da vidimo sta cemo i kako cemo
 
Last edited:

Sreten

Active member
Joined
Jan 27, 2012
Messages
3,941
Reaction score
9
Ako si program preuzeo u targ.gz formatu ili tar formatu znaci zapakovan, kad ga odpakujes unutra ces naci upustvo za instalaciju obicno je to INSTALL.txt fajl u njemu ti pise kako se instalira i sta je sve potrebno da bi instalirao.
Ja bi prvo pogledao u software centru dal ga ima, ako ga nema onda bi prevrteo launchpad da vidim da nema PPA slucajno.
 
Last edited:

Shankly

Member
Joined
Mar 12, 2012
Messages
361
Reaction score
0
Ne znam sto zezate coveka u fazonu RTFM ja se secam sta najcesce pise u tim README glupostima

Code:
…bla bla truc moj program radi ovo i ovo…
…instalacija:

./configure
make
make install

uzivajte…

i dovidjenja. Secam se mojih muka oko kompajliranja prvog pograma, a cak mi nije ni trebao nego sam hteo da vidim mogu li se snaci i poprilicno sam se namucio.

U principu kompajliranje iz sorsa je dobar nacin za odvikavanje od duducenja i doubleclick>next>next>yes sistema koji nas uce od kako sednemo za racunar. Licno nisam imao potrebu da nesto kompajliram zarad najnovije verzije nekog programa jer za 99% stvari postoji odgovarajuci PPA (Personal Package Archives), ali jesam imao problema sa GCstar programom jer nije hteo da se instalira posto nije zadovoljavao sve dependecies (zavisnosti za instalaciju, tj. potrebne pakete da bi radio) iako je u riznicama postojao paket koji mu je bio neophodan za instalaciju (po pravilu bi Synaptic, SM, GDebi installer trebao da povuku sve zavisnosti), ali nije ga dodao, sto sam javio autoru programa, a da li je ispravio to ne znam. Ovo moje davljenje zapravo ima razlog, a to je da razumes sistem kompajliranja. Znaci da bi neki program mogao da kompajliras, najpre su ti potrebni alati za kompajliranje, jer source u tar.gz arhivi koji si skinuo nije sam po sebi dovoljan, nesto mora da ga spakuje u razumljiv format (izvrsni). Paket koji instalira sve potrebne alate i biblioteke se zove build-essential i instalira se kroz neki menadzer aplikacija (Software Manager, Synaptic…) ili kroz terminal:
sudo apt install build-essential
i koji ce dodati na racunar sledece (ne nuzno sve, zavisi od sistema i toga sta je vec instalirano):

g++ gcc libc6-dev libc6.1-dev libc0.3-dev libc-dev make dpkg-dev hurd-dev

su zavisnosti za build-essential i ako nisu instalirani onda se i oni instaliraju, a sledeci

base-files base-passwd bash bsdutils coreutils dash debianutils diffutils dpkg e2fsprogs findutils grep gzip hostname login mount ncurses-base ncurses-bin perl-base python-minimal sed tar util-linux

su paketi koje build-esential instalira. Ponekad problem moze praviti nedostatak libpng12-dev pa ga treba dodati ukoliko nije instaliran:
sudo apt install libpng12-dev
Sad mozes da pristupis samom kompajliranju. Skinutu arhivu u tar.gz ili tar.bz2 formatu raspakujes na neko mesto koje zelis, obicno je to Home folder
tar zxf program.tar.gz
ili jednostavnije kopra se arhiva u zeljeni folder i desni klik pa Extract Here (ne mora bas sve da se kuca u terminal, majka mu stara). Zatim udjes u folder gde si raspakovao arhivu:
cd /putanja/do/program
ili desni klik pa Open in Terminal preko Nautilus fajl managera, ako si u Gnome okruzenju i dalje te mrzi da kucac kroz Terminal (nek neko napise kako je u KDE).

Sada se nalazis u folderu gde je source programa. E, sad mora Terminal, nocna mora linux pocetnika. 🙂 Prva komanda pravi konfiguracioni fajl koji sluzi kao “putokaz” kompajleru kako da pretvori sam kod u izvrsni oblik:
./configure
koji proverava da li su zadovoljene sve zavisnosti koje program zahteva za instalaciju i da li postoje svii kompajleri koji ce odraditi kompajliranje i napravi makefile u folderu gde se nalazis. Sada krece kompajliranje:
make
i program je iskompajliran (posle nekog vremena, zavisi od samog programa i snage CPU). Sada ga treba instalirati, sto zapravo znaci da sve delove programa koji su iskompajlirani treba proslediti (kopirati) u odredjene foldere tipa /bin, /usr, /lib i slicno, a posto obican user nema pravo pisanja po tim folderima kucamo:
sudo make install
Znaci, za svaki deo programa u makefile postoji target install, sto znaci da se ovom komandom kao sto sam rekao svi delovi programa smestaju u sistemske foldere koji su za to predvidjeni. Ovim bi instalacija programa bila gotova.

Varijanta 2

Druga varijanta koja se ne vidja cesto je da u folderu gde se raspakuje tag.gz arhiva postoji jedna zgodna setup.py skripta koja odradi sve ovo, naravno potrebno je imati instaliran python =>2.2 sto se na MIntu i Ubuntu podrazumeva, za ostale ne znam, verovatno da. U tom slucaju instalacija je sledeca:
sudo python setup.py install
s tom razlikom da se binarni paketi u ovom slucaju instaliraju u sam folder u kom se source nalazi, sto znaci da aplikacija istalirana na ovaj nacin ne zavisi od sistema na kome se nalazi vec se moze nositi npr. na USB i pokretati u bilo kom linux okruzenju. Za integraciju aplikacije u Gnome okruzenje kompajlirane na ovaj nacin sam pisao ovde.

Nadam se da sam malo pojasnio kako se program kompajlira iz sorsa, pa nek ti je sa srecom kompajliranje! 😦
 
Last edited:

korisnik01

Member
Joined
Jan 18, 2012
Messages
671
Reaction score
2
Lepo je ovo uputstvo, samo što ti ovde nisi ništa više rekao od onoga što piše u README ili INSTALL fajlu. @milibor je početnik i sigurno ga ne zanima šta sve povlači paket build-essential, a i sve da ga zanima - ništa neće da razume dok malo ne ovlada Linux-om.

Postupak koji si naveo (klasična tri koraka) su upravo ono što si nazvao glupostima na početku tvog članka. Naravno da izvor ne može sam da se kompajlira. Potrebno je instalirati alate za to. Svako ko je malo pročačkao internet mogao je da naleti na takvu informaciju.

Pored ovog postoje i drugi načini kompajliranja, koji su opet objašnjeni u pomenutim fajlovima. Dakle, ti fajlovi nisu glupost, kao što si rekao. Da su glupost, ne bi se ni nalazili tu.

Čoveku nisam hteo da objašnjavam kompajliranje jer je potpuni početnik. Ima vremena za to. Sve aplikacije koje mu budu potrebne može da nađe ili u sofverskom centru ili u synaptic-u… Kad se malo uhoda u Linux, onda će najverovatnije sam da nauči da kompajlira izvor.

Poenta ovog mog izlaganja je da nisi u pravu kad kažeš da u README / INSTALL fajlovi glupost, odnosno da u njima pišu gluposti. Nakon instaliranja potrebnih paketa za kompajliranje, prvo što se preporučuje je čitanje upravo tih fajlova, ako se nalaze u raspakovanoj fascikli.
 
Last edited:

Shankly

Member
Joined
Mar 12, 2012
Messages
361
Reaction score
0
@Kmamuz Nisam bas mislio da su glupost, malo sam se bezveze izrazio tu, ali sta uradi neko ko prvi put pokusa da nesto kompajlira? Otvori Terminal i kuca ./configure jer mu tako pise u README, ne znajuci da su mu potrebni alati (sta sve instalira build-esential je samo info, naravno da nema potrebe da razume sve to, bar u pocetku, ali ne moze da skodi, procitace ovo i neko ko nije totalni pocetnik) i da prvo mora da ode u folder gde je raspakovao arhivu. Bar sam ja tako uradio cim sam procitao ./configure make make install trojstvo, pa je bilo “dje ba zapelo?” 🙂 Ja se licno ne secam da sam video INSTALL ili README fajl u kome je nesto drugo pise osim tri komande, eventualno neka zavisnost koja je poznata po tome da se ne nalazi u riznicama distribucija pa se mora dodati na neki drugi nacin. Zasto sam rekao da izvor ne moze sam da se kompajlira ukazujuci na ocigledno? Velika vecina pocetnika misli da je to nesto kao .exe fajl pa ga treba “instaliratI”, sto naravno nije tacno. Narocito Win korisnici koji i ne znaju sta je sors je ga nikad nisu videli ni culi (culi su za open source, ah neko nesto daje za dz). S druge strane, ne vidim razlog da pocetnik nesto ne pocne da uci od samog starta, ma koliko mu kompleksno bilo, pa sve i da mu nije bas najjasnije odmah, vremenom ce doci sve na svoje mesto; samo kompajliranje i nije neki veliki problem, zato sam odvojio ovih pola sata da napisem postupno uputstvo za kompajliranje kada je vec covek trazio otvarajuci ovu temu. Sto se mene tice, celo ovo uputstvo mozes da prebacis u posebnu temu “Kompajliranje iz sorsa” npr, ne mora da bude deo ove teme, iako je direktan i detaljan odgovor na postavljeno pitanje.

Edit: Sad vidim da je milke urednik sekcije Apsolutni pocetnici, tako da ako hoce moze da ovo odvoji negde gde bi se lakse pronalazilo za ubuduce ako neko bude trazio neko uputstvo za kompajliranje iz sorsa, svakako je bolje nego da bunari po temama, to sam i sam trebao da uradim pa da ovde ostavim samo link.
 
Last edited:

korisnik01

Member
Joined
Jan 18, 2012
Messages
671
Reaction score
2
OK, ja ću da sredim to, ako on ne uradi… Dodaću još par ,misli’’ i da zaokružimo ovo 🙂
 
Last edited:
S

system

Guest
Ako se program instalira, znaci prodje sve gore navedeno, imam slucaj sa par aplikacija da ne mogu da ih startujem. Da pojasnim, posle “install” radnje, odredjeni program se nalazi u " /user/bin " , tako i treba jel, ali od startovanja nema nista, bez " error"-a, upozorenja, nista.
Kako da " nasilno " startujem program ako moze ( neka terminal komanda ) ?
Kako da udjem u trag zasto nece da radi ( neki log, ili… ) ?
 

Shankly

Member
Joined
Mar 12, 2012
Messages
361
Reaction score
0
Mozda iz nekog cudnog razloga nije egzektabilan bin. Probaj sa
sudo chmod +x /bin/program_sto_zeza
to mi jedino pada na pamet
 
Last edited:
S

system

Guest
Aha, hvala. Sada cu da citam manual dok ne provalim sta trebam da radim, za sada nista ne kapiram 🙂
 
Top