Ruby/Python/Perl

Uzgidebas

Member
Joined
Feb 9, 2016
Messages
89
Reaction score
0
Imam pitanje vezano za ova 3 jezika. Znam da se su za linux ova tri jezika veoma cesta i u velikoj upotrebi.

Ono sto mene interesuje je (a verovatno ce i nekome drugom biti od koristi, valjda?) jeste:
  1. da li se mogu koristiti za web programiranje, ako mogu koje su prednosti i koje mane;
  2. ako je prvo pitanje odgovor pozitivan, onda bih da zamolim i za predlog u kojem app je najlakse programirati s’ tim da ne moramo pisati kompletan kod za svaki website, vec mozemo napraviti widget (kao sto u Adobe Muse funkcionise) i onda kopirati u novi website, i doterati kod.
  3. ukoliko su prva 2 pitanja pozitivna, da li se mogu odluciti za jedan ili moram znati jos neki jezik/script jezik uz taj jedan (poput java script, php….)
Da, to je sve. Hvala unapred svima.
 
Last edited:

Zeyn

Member
Joined
Feb 17, 2016
Messages
251
Reaction score
1
  1. Sva tri se mogu koristiti za web programiranje.

    • []Ruby ima svoj poznati framework Ruby on Rails koji dosta olakšava pisanje web aplikacija. Baziran je na principima DRY (Don’t Repeat Yourself - ovim se govori da treba izbegavati ponavljanje istih informacija više puta već da kod treba da bude organizovan tako da se svaka informacija može po potrebi koristiti) i COC (Convention Over Configuration - RoR već zna najbolji način da se povežeš sa bazom podataka, prikažeš rezultate iz baze, kreiraš nove rute, modele i preglede i zbog toga omogućava da se više posvetiš samom projektu nego podešavanju okruženja). Radio sam jednu aplikaciju u njemu i imam samo reči hvale (jedino što je komplikovanije kod njega jeste podešavanje na serveru, na PHP-u u većini slučajeva samo FTP klijent i prebaciš fajl, dok je ovde procedura malo obimnija). Od poznatijih imaš i Sinatru.
      [
      ]Python takođe ima svoj poznati framework Django. O njemu ne mogu da ti kažem puno jer sam ga koristio veoma kratko, ali sličan je RoR-u. Ono što sam ja uočio na prvu loptu je velika lakoća podešavanja projekta.
    • Perl je bio veoma popularan pre PHP-a za web programiranje, a i dalje ima kompanija koje ga koriste za svoje potrebe (negde sam pročitao da je neki lik napisao čitavu skriptu za web prodavnicu u Perl-u). Mnogi nemaju lepo mišljenje o njemu zbog njegove fleksibilnosti (daje dosta slobode programeru), a i sintaksa je dosta čudna pa se lako može desiti da ti se prevrne stomak kada vidiš kod programa koji je pisao neki tvoj kolega iako imaš iskustva sa njim. Slična situacija je i sa PHP-om, samo što je on rastao organski, a ovaj je već imao zajednicu iza sebe. Od poznatih framework-a imaš Catalyst i Mojolicious. Perl sada više koriste administratori sistema kao dopunu za awk, sed i bash, a i penetration tester-i.
  2. Dok ne zasučeš rukave, nema ništa od web programiranja. Web dizajn je već neka druga priča, ali za web programiranje ti treba dobro poznavanje stvari poput toga kako se šalje zahtev na server, kako se dostavlja stranica korisniku, kako da dobiješ podatke iz baze podataka, kako da odradiš proveru unetih parametara od strane korisnika, moraćeš da rukuješ sa mnoštvom API-a, biblioteka i radnih okvira i da ujedno pratiš njihov razvoj (za front-end je još teže to sve ispratiti jer je ta grana web razvoja ludački uznapredovala poslednjih godina). Ja ti preporučujem Node.js i Express framework ako već znaš JavaScript. Tu ćeš naučiti šta je MVC, šta je templating engine i moći ćeš da napraviš solidnu web aplikaciju uz mnogo manje koda nego što je to slučaj sa recimo gore navedenim tehnologijama. WYSIWYG uređivače i slične gluposti zaboravi.
  3. Potrebno je da znaš HTML, CSS i JavaScript pre nego što počneš da radiš sa ovim radnim okvirima.
Ako te zanima još nešto, pitaj.
 
Last edited:
Top