Steam kartice, itemi, booster pakovi - kompletan ilustrovani vodič

Sreten

Active member
Joined
Jan 27, 2012
Messages
3,941
Reaction score
9
Ovo je kompletan vodič vezan za sistem steam kartica, booster pakova, itema, bedževa, prodaje i svega vezano za to u slici i reči.

Svi vieć sigurno znate da većina igara na steamu daje karte. Karte se dobijaju igranjem, mogu da se prodaju ili da ih čuvake dok ne skupite ceo paket i napravite sebi badge.
Sistem karata je veoma jednostavan.

BADGES

Pojedine igre daju karte i svaka igra ima različit broj karata koje možete videti na svom profilu pod Badges.
Pod Badges se nalaze samo igre koje daju kartice i piše koliko koja igra ima kartica. Neke imaju svega 5-6 karata, ali neke igre imaju i po 16, 18 karata, to varira od igre do igre. Polovinu od tih karata neke igre dobijate jednostavnim igranjem, a drugu polovinu morate da nabavite da li kupovinom na marketu ili trejdovanjem sa drugim igračima. To važi ako je paran broj karata, ukoliko je ukupan broj neparan igranjem dobijate više karata, na primer ako igra nudi 5 karata, igranjem te igre dobijate 3 karte, a preostale 2 moraju da se kupe, nabave menjanjem (trade) ukoliko želite da skupite sve karte iz igre i napravite sebi badge.

Evo primer kako izgleda jedna moja igra za koju sam dobio pola karata igrajući je. Kao što se sa slike vidi od ukupno 8 karata dobio sam 4.

View attachment 3166

Kada skupite sve karte iz jedne igre možete sebi da napravite badge iz te igre. Osim nekog vizuelnog značaja, svaki napravljeni badge vam donosi 100 poena čime podizete svoj steam profil. To ima dosta prednosti o čemu ću kasnije govoriti.
Pored značke te igre i 100 poena dobijate neki kupon, pozadinu iz te igre kao i jedan item iz te igre.
Kupon ne možete prodati, ograničen je vremenski, ak oga ne iskoristite propada, jedno što možete je da ga poklonite nekom ako želi da kupi tu igru.
Pozadina iz igre može da se postavi na profil kao slika da vam malo ukrasi profil, ali je isto tako mozete prodati.
Itemi iz igre nemaju nikakvu svrhu osim da vam stoje u inventaru, pa ih slobodno možete prodati. Većina je bezvredna prodaje se za jako malo novca, ali nekad dođe i nešto vrednije.
Kao što sam već rekao svaki put kad napravite sebi značku neke igre vi dobijate 100 poena i podižete sebi nivo. Povećavanjem nivoa pre svega povećavate sebi šansu da dobijate češće kupone i poklon pakete karata tzv. Booster Pack.
Takođe tokom Novogodišnjih rasprodaja pa i letnjih ko ima nivo profila iznad 8 dobija dosta karata od steama tokom rasprodaje. Tim kartama može da se napravi specijalna značka samo za tu priliku ili da se to sve lepo proda i zaradi neki euro, ali da se vratimo na našu temu oko znački.

Na vrhu strane Badges vidi se koliko još poena fali do sledećeg nivoa. Ume da bude korisno da nekad znate da li da sve prodate ili da pravite sebi značke.
Kao što se sa primera vidi ovde treba napraviti još 4 značke da bi bili nivo 51.

View attachment 3167

BOOSTER PACK

Šta je Booster Pack? Nije ništa drugo nego paket karata koje steam dodeljuje korisnicima periodično.
Koliko često ćete dobijate pakete karata, e to zavisi samo od nivoa vašeg steam profila.
Počevši od niova 10 na svakih 10 sledećih levela povećavate učestalost dropova.
steam nivo 20 - 10% povećavate šansu za drop
steam nivo 30 - 20%
steam nivo 40 - 30%
steam nivo 50 - 40%
steam nivo 60 - 50%
i posle toga više nema povećavanja. Preko nivoa 50 skoro svake nedelje dobijate po jedan paket karata što je veoma učestalo, jer na primer nivo 10 dobija jednom u par meseci.
Na slici se vidi kako izgleda stanardni booster pack:

View attachment 3168

Paketi sadrže obično po 3 karte, a ako igra nudi više karata dobijate i više.
Ono što je bitno je da Booster pack daje samo karte onih igara koje vi već imate na nalogu i kod kojih je moguće dobiti karte.
Spisak booster packova koje ćete u budućnosti dobiti možete pogledati pod karticom Bages i sa desne strane View My Booster Pack Eligibility kao sa slike. Klikom na link unutra je spisak svih igara za koje ćete vremenom dobiti dropove karata.
View attachment 3169

Odmah desno nalazi se Booster Pack Creator. Booster pack kreator je od prošle godine uvedeno kao novina da sami možete da sebi pravite booster pakove, s tim što ne plaćate novcem nego gemovima.
Šta su gemovi i kako da ih dobijem?
Gemovi se dobijaju prodajom vaših itema iz inventara, ne mogu da se koriste u steam prodavnici ili na marketu kao sredstvo plaćanja.
Iteme ukoliko ne želite da prodate na marketu za novac, možete direktno da pretvorite u Gemove i kad skupite dovoljno da napravite sebi booster pack.
Pozadine vrede od 10-120 gemova
Svaka karta je od 40 gemova pa naviše u zavisnosti koliko je karta vredna na marketu u momentu pretvaranja.
Itemi koje ste dobili pravljenjem bedževa vrede od 10-30 gemova.
Kada skupite dovoljan broj gemova možete da napravite booster pak.
Booster packovi vrede od 400-2000 gemova, sve zavisi od igre. Možete praviti samo pakove vaših igara koje već imate tj. koje ste kupili.
Postoji i varijanta da gemove ne trošite na booster pakove već kad skupite dovoljno da kupite neku igru ispod cene kod raznih dilera koji primaju gemove.
Gemovi su dobra stvar jer je to novac dobijen od raznih pozadina, bespotrebnih itema, a možete lako da ga pretvorite u neku igru ili u živ novac u evrima.

Kreacija booster packa je prosta, izaberete igru koju hoćete iz padajućeg menija i ukoliko imate dovoljno gemova napravite sebi paket kartica kao sa slike.

View attachment 3170

Prodaja karata

Često se desi da dobijete duple karte il ijednostavno ne želite da ih čuvate prodali bi ste ih. Možete ih prodati direktno iz vašeg inventara i postaviti na market.
Da bi mogli da koristite market uopšte ukoliko ste novi korisnik steama, morate da verifikujete vašu mail adresu, da uključite steam guard i od toga momenta vam se računa sledećih 14 dana ne možete da koristite market. Drugi uslove je, ne možete koristiti market ukoliko niste kupili ništa iz steam prodavnice.
Ja obično savetujem nove korisnike da kupe nešto jeftino ima gomila igara po 0,10-0,30 eura i time ostvare pravo na market. Jer market je dobra stvar i dosta potrebna.
Kartice direktno prodajete iz vašeg inventara i stavljate na market po ceni koju vi odredite.
Ja ne mogu da vam kažem koju cenu da stavite, ali ja uvek gledam da mi se proda što pre, da što pre dođem do para pa uvek stavim trenutnu cenu koja je na marketu.
Ko hoće može da stavi i više i da čeka, mada skoro uvek cene padaju a ne rastu, jer uvek ima onih koji žure i stavljaju cenu ispod minimalne i time obaraju cene karata.
Trenutnu cenu vidite odmahu inventaru piše ispod karte. Na svaku prodatu kartu steam sebi uzima procenat do 0,20 eura steam uzima 0,02 eura za svaku prodatu kartu, ali ako je cena karte veća i steam uzima više.

View attachment 3171

Cene kartica varijaju da li je obična, standardna kartica ili tzv. Foil karte.
Foil karte su specijalne karte pozlaćene i koštaju daleko više od običnih karata.
Ja ih ne skupljam obično ih prodam i dobra se lova na njima uzme. Znaju da vrede i po nekoliko eura svaka.

Ukoliko ne želite steamu da date procenat možete da direktno menjate karte sa drugim korisnicima.
Ja često ovo praktikujem jer tako izbegavate da steamu platite danak, pa na 20 karata to se itekako isplati.
Najbrži način je da odete na Badges i kliknete na igru koja ima karte koje bi da skupite i ispod je pokazano ko sve ima karte koje vam fale da bi napravili badge. Kliknete Make An Offer i ponudite nešto što imate a ne treba vam za tu kartu pa čekate. U većini slučajeva to bude uspešno, ako su kartice isti ili slične cene.
Meni za Edna And Harvey Breakout fale 3 karte i kao što se vidi sa slike odmah vidite ko ima i ponudite neku trampu za to.

View attachment 3172

Ljudi olako shvataju steam što se ove priče tiče trgovine, ali dobra se tu lova kreće. Gledam po sebi do sad sam preodao nešto preko 2.000 itema karata i raznih gluposti, kad to pretvorimo u novac nije to baš mala para skoro ko nečija plata ako ne i jače. A ja nisam neko ko mnogo troši.
Sad zamislite koliko prosečan Danac, Holanđanin, Amer troše? Igrom slučaja imam puno stranaca na svom profilu Šveđana, Rusa, Francuza itd., niko od njih nema ispod bar 1.500 igara u biblioteci i steam level ispod 150. Suva lova.

Toliko toga još može da se kaže,ali jednostavno nema mesta ionako je tema već preobimna.
Sve slike kao i tekst ovog uputstva su autorski.
Slike su sa mog steam profila.

Softver korišćen za izradu članka: linuks steam klijent, Shotwell
 
Last edited:
Top